Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm.
Huczne świętowanie 710-lecia nadania praw miejskich Lidzbarkowi Warmińskiemu
Uroczystości rozpoczęły się w kolegiacie od mszy świętej. Później, na zamku biskupów warmińskich odbyła się specjalna sesja rady miasta.
Największą wartością Lidzbarka Warmińskiego są mieszkańcy, którzy pamiętają o tak ważnych wydarzeniach. To oni wzmacniają historię tego miejsca poprzez swoje obecne działania
– powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.
Miejska uroczystość była także okazją do odsłonięcia tablicy, która informuje, że zamek biskupów warmińskich jest od niedawna Pomnikiem Historii. Oficjalnie otrzymaliśmy ten tytuł w kwietniu razem z sanktuarium w Świętej Lipce. Czekaliśmy jednak z odsłonięciem tablicy do momentu wielkiego święta miasta 710-lecia lokacji.
– przypomniała kustosz muzeum Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
Podczas uroczystej sesji rady miasta przyznano również honorowe obywatelstwo. Otrzymał je metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński,. W rozmowie z Radiem Olsztyn mówił, że przyjmuje to wyróżnienie osobiście, ale podkreślał, że ma świadomość, iż jest to nawiązanie do historii miasta.
Poprzez urząd biskupa warmińskiego najbardziej spina się historia Warmii. Nie tylko miasta Lidzbarka Warmińskiego, które miało nawet status miasta stołecznego dominium, ale wszystkich miast, które wchodziły w obręb Warmii.
– dodał arcybiskup Józef Górzyński.
Zamek, na którym odbyła się uroczysta sesja rady miasta od 1350 do 1795 roku był główną siedzibą biskupów warmińskich i stolicą ich księstwa – Warmii. Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu i humaniści: Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Ignacy Krasicki. Mieszkał w nim również Mikołaj Kopernik pełniący funkcję sekretarza i lekarza biskupów warmińskich.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy