Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

GUS: W lutym wzrosło wynagrodzenie pracowników przedsiębiorstw. Średnia pensja przekroczyła 4 500 zł

Fot. Fotolia.com

W lutym br. przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób wzrosło o 6,8 proc. (rok do roku), a zatrudnienie o 3,7 proc. – poinformował w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost zatrudnienia był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów wyrażonymi w tzw. konsensusie rynkowym przygotowanym przez PAP Biznes. W przypadku wzrostu wynagrodzeń ekonomiści spodziewali się wyższej dynamiki – w wysokości 7,1 proc.

„W lutym 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,7 proc. rdr i wyniosło 6197,0 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,8 proc. rdr i wyniosło 4599,72 zł” – czytamy w komunikacie GUS.

W okresie dwóch miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności ) od 2,5 proc. w sekcji S (pozostała działalność usługowa) do 9,2 proc. w sekcji N (działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca) i ukształtowało się ogółem na poziomie 7,2 proc.” – dodał urząd statystyczny.

Zgodnie z danymi GUS, w porównaniu do stycznia br. przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,2 proc. Także przeciętne wynagrodzenie było w lutym wyższe niż w poprzednim miesiącu o 0,2 proc. GUS poinformował też, że przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku w lutym br. wyniosło 4599,68 zł, było o 0,2 proc. wyższe niż w styczniu i o 6,8 proc. wyższe niż w lutym zeszłego roku.

Dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą w określonym przez GUS szerokim zakresie: od leśnictwa przez m.in. górnictwo, dostawy wody, działalność związaną z nieruchomościami, reklamę itp.

Zgodnie z poprzednimi informacjami, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w styczniu br. o 7,3 proc. rdr i wyniosło 4588,58 zł, natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w styczniu wzrosło o 3,8 proc. i wyniosło 6186,6 tys. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, bezrobocie, GUS
Wypadek w zakładzie stolarskim w Iławie. Helikopter zabrał ranną do Olsztyna

Do groźnego wypadku doszło w jednym z iławskich zakładów stolarskich. Pracownica zakładu ma poważne obrażenia obu dłoni. Jak relacjonuje sierżant sztabowy Joanna Kwiatkowska z komendy policji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV