Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzyby zimą? W lasach regionu mimo śniegu można znaleźć jadalne gatunki

Płomiennica zimowa. Fot. Adobe Stock

Zapaleni grzybiarze nie chcą tracić czasu i przerywać swojej pasji zimą. Jak się okazuje w lutym w warmińsko-mazurskich lasach można znaleźć jadalne gatunki grzybów.

Do najczęściej spotykanych należą uszak bzowy i płomiennica zimowa. Grzyby te jednak nie rosą na ziemi – wylicza grzyboznawca, leśniczy z Nadleśnictwa Stare Jabłonki Łukasz Paprocki.

W Lesie Miejskim w Olsztynie trafiłem na smaczny gatunek jadalnego grzyba. To płomienica zimowa. Jest żółto pomarańczowa i kontrastuje na korze drzew liściastych. To gatunek chętnie zbierany. Grzyby te nie rosną bezpośrednio na ziemi. Cenię ten gatunek ze względu na jego walory smakowe, wychodzi z niego bardzo pyszna zupa.

00:00 / 00:00

Grzyby mają wiele właściwości odżywczych. Zawierają białko, prowitaminę D, witaminę PP i sole mineralne. Grzyby mają też właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Nie należy jednak zbierać grzybów, których nie jesteśmy pewni. Zjedzenie grzyba niejadalnego lub trującego może doprowadzić do zatrucia żołądkowego, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

Autor: I.Malewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, zima, grzyby, grzyb
Mroźna noc za nami. Nad ranem najzimniej było w Świętajnie na Mazurach, najcieplej w Tatrach

Mroźna noc za nami. IMGW podał, że nad ranem najchłodniej było w Świętajnie w województwie warmińsko-mazurskim. Zanotowano tam minus 24 stopnie. Tylko o 0,1 stopnia mniej...

Zamknij
RadioOlsztynTV