Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Grypa szaleje w regionie. Ponad dwukrotnie więcej zachorowań niż przed rokiem
Na Warmii i Mazurach w lutym tego roku, w porównaniu z lutym 2022, ponad dwukrotnie wzrosła liczba chorych na grypę i choroby grypopodobne. W zeszłym roku w regionie zanotowano ponad 7 tysięcy przypadków zachorowań na grypę, w tym roku było to ponad 16 tysięcy.
Rośnie liczba zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu lutego odnotowano w kraju ponad 174,5 tysiąca zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Zmarły 4 osoby. Na Warmii i Mazurach tzw. „grypowy szczyt” był w grudniu zeszłego roku, jednak obecnie statystyki są także wysokie – mówi zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego sanepidu Agnieszka Wabik.
W zeszłym roku za cały miesiąc luty mieliśmy ponad 7 tys. zgłoszeń. Teraz za luty 2023 roku jest ponad 16 tys. takich zgłoszeń.
Końcówka lutego to najwięcej zachorowań na grypę i choroby grypopodobne na południu i w centrum województwa – wylicza.
Duża ilość była w powiecie działdowskim, olsztyńskim, Olsztynie, nowomiejskim i nidzickim. Reszta powiatów mniej więcej na tym samym poziomie od dłuższego czasu.
– Jedna osoba zmarła – informuje Agnieszka Wabik.
Mieliśmy jeden zgon w styczniu tego roku. Natomiast w zeszłym roku nie odnotowaliśmy żadnych zgonów. Ilość hospitalizacji też jest zwiększona w porównaniu do poprzednich lat.
Według raportu Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przeciwko grypie zaszczepiło się w Polsce w tym sezonie tylko 5,7 procent społeczeństwa. – Na Warmii i Mazurach to też bardzo słaby wynik – mówi Agnieszka Budziszewska z regionalnego oddziału NFZ.
W naszym regionie na dzień dzisiejszy szczepienia przeciw grypie realizuje 116 podmiotów w 148 punktach szczepień. W tym roku zauważalna jest tendencja spadkowa. W styczniu zaszczepiono 2 054 osoby, w lutym jedynie 179, a w pierwszym tygodniu marca jedynie 7 osób.
Epidemiolodzy podkreślają, że szczepienie jest podstawowym narzędziem w walce z grypą.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski