Groszki świętują powrót do Polski
Wieś Groszki w powiecie działdowskim świętuje 96. rocznicę plebiscytu z 1920 roku. Wówczas – 11 lipca – większość mieszkańców tej miejscowości opowiedziało się za Polską.
Groszki to jedna z pięciu wsi, w której głosowanie wygrała strona polska i jedna z trzech miejscowości na Mazurach, które zostały na skutek plebiscytu włączone w granice II Rzeczpospolitej.
W Groszkach za Polską oddano 69 głosów, a za Prusami Wschodnimi – 9. Z tego powodu w czasie II wojny światowej wielu mieszkańcy wsi byli prześladowani przez hitlerowców. Wiele osób zostało wywieziono do obozów.
Od kilku lat mieszkańcy wsi w ostatni weekend czerwca świętują rocznicę tego wydarzenia – mówi jeden z organizatorów – Piotr Rydel.
Spotkanie integracyjne jest otwarte.

Reporterka Polskiego Radia Olsztyn Anna Minkiewicz-Zaremba rozmawia z Piotrem Rydlem przy głazie upamiętniającym granicę między Polską a Prusami Wschodnimi (miejscowość Groszki). Fot. Łukasz Węglewski

Tablica upamiętniająca plebiscyt z 1920 roku, podczas którego mieszkańcy wsi Groszki opowiedzieli się za przynależnością do Polski. Fot. Łukasz Węglewski
(wjer/łw)