Aktualności, Ring polityczny
Goście Ringu politycznego o reformie oświaty, ponownym wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej oraz nowych pomysłach na abonament
O reformie oświaty i sieci szkół na Warmii i Mazurach, drugiej kadencji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej oraz propozycjach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie abonamentu rozmawiali goście audycji publicystycznej Ring Polityczny.
Gośćmi Mirosława Sochackiego byli:
Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
Tomasz Pitura – Kukiz’15
Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
Leszek Krzyżanowski – Polskie Stronnictwo Ludowe
z zaproszenia nie skorzystał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości
…..……………………………………………………………………..
Posłuchaj audycji Ring Polityczny
..……………………………………………………………………….
Reforma oświaty i nowa sieć szkół
Do końca marca samorządy muszą przygotować nową sieć szkół, która wcześniej zostanie zaopiniowana przez kuratorium oświaty i związki zawodowe. Reforma edukacji zakłada m.in. likwidację gimnazjów. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że 95 procent samorządów w Polsce jest gotowych do wprowadzenia reformy edukacji. Na podjęcie tzw. uchwały intencyjnej samorządy miały teoretycznie czas do minionego czwartku 9 marca. Tych uchwał, do końca marca, w całej Polsce musi być podjętych prawie 3 tysiące. Tymczasem na Warmii i Mazurach co 10 gmina nie zdążyła z uchwałą intencyjną. Na Warmii i Mazurach do kuratorium wpłynęły 102 uchwały. 10 gmin, które jeszcze nie przysłały uchwał, w większości czekają na zwołanie sesji i ich przegłosowanie. 4 gminy – Biskupiec, Gietrzwałd, Mrągowo i Sorkwity jeszcze nie określiły, kiedy uchwały zostaną podjęte.
Donald Tusk ponownie wybrany szefem Rady Europejskiej
Decyzję podjęli unijni liderzy na szczycie w Brukseli. Wydarzenie to zarówno Platforma Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość nazywają swoim dyplomatycznym sukcesem. Platforma – bo wbrew rządowi zachowała swego człowieka na tak prestiżowym stanowisku, Prawo i Sprawiedliwość argumentuje, że Polska raz jeszcze pokazała w Brukseli, że potrafi mówić własnym głosem. Kolejna, druga już 2,5-letnia kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej rozpoczyna się w maju. Europa już teraz jasno mówi, że nieunikniony jest podział na dwie prędkości. W wagonie „pierwszej klasy” na razie nie widać miejsca dla Polski. Czy Donald Tusk, jako szef Rady Europejskiej, może tu coś zmienić?
Nowelizacja ustawy abonamentowej
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński chciałby, by jeszcze przed wakacjami weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej. Jego resort przesłał projekt nowelizacji do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Główne założenia projektu ministerstwa kultury to: abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Czy są to propozycje, które idą w dobrym kierunku?
Z abonamentem od lat nikt nie potrafi sobie poradzić. Płacą go w zasadzie ci, którzy chcą, ale skutecznych rozwiązań bez problemów możemy doszukać się w Europie. Ostatnio świetnie zaczęły sobie radzić Włochy: abonament razem z rachunkiem za prąd. Abonamentu nie płacą natomiast: Węgry, Holandia, Bułgaria, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Estonia i Czarnogóra.
(bsc)