Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gołdap polskim biegunem zimna. W nocy może być jeszcze mroźniej

Mroźna zima na Warmii i Mazurach. Fot. M. Zbrożek

Leżąca na Mazurach Gołdap, przy granicy z Rosją, to miejsce, w którym o godzinie 5.15  odnotowano najniższą temperaturę w Polsce – minus 25,5 stopnia Celsjusza – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Największy mróz był w województwie warmińsko-mazurskim. Na stacji telemetrycznej w Lidzbarku Warmińskim zanotowano aż -25,1 stopnia Celsjusza. Natomiast na stacji synoptycznej w Kętrzynie obserwator podał temperaturę minus 24,9 stopnia Celsjusza.

To pomiar temperatury na standardowej wysokości 2 metrów nad ziemią. Przy gruncie jest miejscami jeszcze zimniej. W Suwałkach termometr przy gruncie wskazuje minus 30,8 stopnia Celsjusza.

– Tej nocy ma być jeszcze mroźniej – zapowiada Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk Biura Prognoz IMGW w Białymstoku.

00:00 / 00:00

– W połowie przyszłego tygodnia noce mają być cieplejsze – dodała Magdalena Pękala.

00:00 / 00:00

O godzinie 3.40 na stacji Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim było minus 23,5 stopnia Celsjusza. W Suwałkach, o tej godzinie, termometry wskazały 23 stopnie mrozu. Na Kasprowym Wierchu odnotowano tej nocy minus 17,3 stopnia.

Najcieplejszym miejscem na mapie była Trzebież koło Szczecina. Nad ranem termometr pokazał tam niewiele poniżej zera minus 0,9 stopnia.

W niedzielę rano w większości kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Chodzi o 12 województw, głównie na północy i w centrum Polski, gdzie w nocy temperatura spadała nawet poniżej -20 stopni Celsjusza.

Silny mróz utrzymuje się na całym terytorium województw warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także na Podlasiu, Mazowszu oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Alertem objęte są także południowe powiaty Podkarpacia oraz Małopolski, północna część Śląska oraz część województwa zachodniopomorskiego i Lubelszczyzny.

 

Autor: P. Śwniarski/IMGW/IAR/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, zima, Gołdap
Mimo rekordowych mrozów wszystkie drogi w regionie są przejezdne

Wszystkie główne drogi na Warmii i Mazurach są przejezdne, ale miejscami może być ślisko - poinformowały służby drogowe. W nocy w regionie wystąpiły rekordowe mrozy -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV