Gdyby żyła, świętowałaby setne urodziny. Wspominamy Marynę Okęcką-Bromkową
W Sąpłatach odbywają się uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Maryny Okęckiej-Bromkowej oraz 25-lecie powstania Muzeum Regionalnego jej imienia. Wydarzeniu patronuje Radio Olsztyn.
Uroczystości rozpoczęły się w miejscowej kaplicy o 15 mszą święta w intencji Maryny Okęckiej-Bromkowej oraz arcybiskupa Edmunda Piszcza.
W czasach Solidarności pani Maryna Okęcka-Bromkowa tworzyła montaże słowno-muzyczne, które były przedstawiane w kościołach. Po mszy te utwory będą czytane
– wyjaśniała na antenie Radia Olsztyn organizatorka i opiekunka muzeum Zofia Kubicka.
Będzie można również zwiedzić muzeum i kupić książki Okęckiej-Bromkowej.
Dziennikarka urodziła się 26 czerwca 1922 roku w Uściługu w obwodzie wołyńskim. W latach 1956-1982 była redaktorką Polskiego Radia Olsztyn. Podejmowała tematy folkloru Warmii i Mazur. Ponad 200 nagranych przez nią pieśni i gawęd trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach.
Po przejściu na emeryturę publikowała głównie na łamach dwutygodnika Posłaniec Warmiński. Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Spychowie i Sąpłatach.
Muzeum Regionalne w Sapłatach powstało 25 lat temu w budynku nieczynnej szkoły
Wcześniej istniała w nim Babska Izba założona przez Marynę Okęcką-Bromkową. W izbie odbywały się wieczory autorskie ze znaczącymi literatami, którzy odwiedzali Sąpłaty. Działał zespół ludowy i teatrzyk wiejski.
Maryna Okęcka-Bromkowa rozpoczęła kolekcjonowanie starych przedmiotów związanych z regionem. Dziś to kolekcja kilkutysięczna. W 1997 roku w budynku zainaugurowano działanie regionalnego muzeum, uroczyście poświęcono także kaplicę.
Patronat nad obchodami 100. rocznicy urodzin Maryny Okęckiej-Bromkowej objęło Radio Olsztyn.
Autor: A. Kulik / R. Lesiński
Redakcja: Ł. Sadlak