Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Gdy rodziła się wolność”. Wyjątkowy serial o narodzinach „Solidarności”

W tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce były obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Chcąc przybliżyć atmosferę tamtych lat Narodowe Centrum Kultury oraz Radio Olsztyn przygotowały wyjątkowy serial historyczny „Gdy rodziła się wolność” .

W oparciu o wspomnienia działaczy, archiwalne nagrania i dokumenty Renata Gieszczyńska z IPN w Olsztynie oraz Mirosław Sochacki z Radia Olsztyn prezentują w nim okoliczności powstawania związku, atmosferę protestów i strajków, rejestrację związku i przeżycia osób zaangażowanych w działalność.

Autorzy korzystają też z dokumentów obrazujących zabiegi ówczesnych władz i reżimowych służb, zmierzających do stłumienia niezależnego ruchu.

Serial (10 odcinków) emitowany będzie od poniedziałku do piątku o godz. 14.10 na antenie Radia Olsztyn. Pierwszy odcinek już 30 listopada.

Audycja zrealizowana na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, audycja, IPN, Mirosław Sochacki, Renata Gieszczyńska, NCK
‘’Uwalniamy książki – dzielimy się wiedzą’’. Wyjątkowa akcja IPN

‘’Uwalniamy książki - dzielimy się wiedzą’’ - pod takim hasłem Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku prowadzi akcję dzielenia się publikacjami na temat współczesnej historii Polski. Jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV