Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Funkcjonariusze z Olsztyna rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą nielegalnie paliwem

fot. CBŚP

 

Policja i służby celno-skarbowe rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu paliwa bez podatków na terenie Warszawy i innych państw europejskich – dowiedziała się PAP w komendzie stołecznej policji. Zatrzymano 15 osób.

W poniedziałek w godzinach porannych blisko 300 funkcjonariuszy policji i służby celno-skarbowej przeszukało 29 miejsc na terenie całej Polski w ramach operacji przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski oraz innych państw europejskich.

W operacji brali udział policjanci z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze CBŚP w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz antyterroryści z Warszawy, Białegostoku i Olsztyna, a także funkcjonariusze Ministerstwa Finansów. Działania prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

Zatrzymanych zostało 15 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedna kobieta. Zabezpieczono m.in. 12 samochodów ciężarowych – cystern o wartości około 3,6 mln zł, 10 luksusowych samochodów w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej wartości 1,6 mln zł, 95 tys. euro, około 520 tys. zł, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty świadczące o przestępczym procederze.

Generalny Inspektor Informacji Finansowych zabezpieczył też na rachunkach bankowych 1,2 mln zł. Jak ustalili policjanci, grupa mogła doprowadzić do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na łączną kwotę nie niższą niż 40 mln zł.

Wszystkie zatrzymane osoby są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, za co może im grozić kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mają być doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych oraz zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym tymczasowych aresztowań.

„Zatrzymane osoby stanowią trzon grupy przestępczej, dwie osoby pełną funkcję kierowniczą. Funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają kolejnych zatrzymań” – powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji podkom. Sylwester Marczak.

Funkcjonariusze wspólnie z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowych planują również zablokowanie 18 rachunków bankowych. Policja ustali też mienie tzw. figurantów o wartości ok. 10 mln zł. Według oceny prowadzących czynności w tej sprawie, grupa mogła „wyprać” ok. 100 mln zł.

 

 

 

(PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, antyterroryści, paliwo, mafia paliwowa, CBŚP
Motocyklista zgubił prawie 8 tysięcy złotych na ekspresowej 7

Motocyklista, który jechał drogą S7 w okolicy Elbląga zgubił... zawartość plecaka - otworzył go pęd powietrza i z wnętrza zaczęły wypadać pieniądze. Policjant, który jechał w...

Zamknij
RadioOlsztynTV