Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fromborska katedra obchodzi 680-lecie poświęcenia

Fot. www.muzeum.frombork.pl

Najważniejsza świątynia na Warmii – archikatedra we Fromborku – została poświęcona 680 lat temu. Z tej okazji w niedzielę prepozyt Warmińskiej Kapituły Katedralnej, bp Janusz Ostrowski, odprawił w świątyni mszę świętą.

Fromborska katedra jest najważniejszym warmińskim kościołem. Dziś jest znana przede wszystkim z tego, że znajduje się w niej grób Mikołaja Kopernika i organy, które należą do najlepszych tego typu instrumentów w Polsce. Przez wieki rezydowała tu warmińska kapituła, która wybierała biskupa i pomagała mu w zarządzaniu Warmią. Niedzielne nabożeństwo odprawił obecnie kierujący kapitułą kapłan – prepozyt, którym jest bp Janusz Ostrowski.

Katedra we Fromborku została wzniesiona na wzgórzu po tym, jak Prusowie w czasie powstań wzniecanych przeciwko Krzyżakom, spalili m.in. rezydencję biskupa w sąsiednim Braniewie. Budowano ją w latach 1329-1388, ma prostą formę trójnawowej, bezwieżowej hali – na jej wzór powstawały potem kolejne gotyckie kościoły na Warmii.

Dziś fromborska katedra jest jednym z najważniejszych zabytków regionu – nosi miano Pomnika Historii. Z pierwotnego gotyckiego wystroju świątyni zachowały się m.in. dawny ołtarz główny (zwany poliptykiem fromborskim z 1504 r., który ufundował wuj Kopernika, biskup Łukasz Watzenrode, krucyfiks w łuku tęczowym i jeden z najcenniejszych gotyckich obrazów w Polsce – tondo epitafijne kanonika Bartłomieja Boreschowa z 1426 r.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, bazylika Frombork, Bazylika Archikatedralna we Fromborku, Warmińska Kapituła Katedralna
„Szubienice” mogą trafić do muzeum. Pomnik przestał być zabytkiem

Szubienice bez ochrony konserwatorskiej. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zadecydował o uchyleniu decyzji wpisującej kontrowersyjny Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej do rejestru zabytków. Wicepremier Piotr Gliński...

Zamknij
RadioOlsztynTV