Typy i rodzaje mąk
Pszenna, żytnia, orkiszowa, pełnoziarnista, kukurydziana, gryczana, ziemniaczana, jęczmienna, sojowa, owsiana, z prosa, z ciecierzycy – od przeróżnych rodzajów mąk może zakręcić się w głowie.
Czym się różnią, do czego i jak ich używać oraz co oznaczają wartości podane na torebkach? Poprosiłam o wyjaśnienie tego zagadnienia Justynę Szymańską – dietetyczkę, która jest także doradcą żywieniowym.
Typ mąki świadczy o zawartości składników mineralnych. Ziarno zboża, używane do produkcji mąki pszennej najniższego typu jest oczyszczane do samego bielma. Bielmo znajduje się w środku ziarna i składa się wyłącznie ze skrobi. Do wyrobu mąk wyższego typu używa się ziaren nieoczyszczonych, czyli zawierających okrywę, w której jest najwięcej błonnika i składników mineralnych. Np. typ mąki 2000 świadczy o tym, że jest w niej 2 procent składników mineralnych.
Z kolei mąka typu 400 lub 450 wyprodukowana jest tylko z bielma, jest puszysta i świetnie nadaje się do ciasta biszkoptowego. A co z ludźmi, którzy nie tolerują glutenu?
Gluten zawiera ziarna takich zbóż jak: pszenica, żyto, owies i jęczmień. Osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią powinny szukać mąk, na których wyraźnie jest napisane: „bez glutenu”, lub widnieje symbol przekreślonego kłosa.
Osoby otyłe powinny z kolei wybierać mąki o wysokich typach. Bo zawierają błonnik i składniki mineralne, które mają wielkie znaczenie przy odchudzaniu.