Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Filmy Smarzowskiego, Holland i Panka powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe

Kadr z filmu „Wilkołak” Adriana Panka

Europejska Akademia Filmowa opublikowała listę 46 produkcji, które powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe.

Wśród 46 filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się „Kler” Wojciecha Smarzowskiego; „Obywatel Jones” Agnieszki Holland z Jamesem Nortonem oraz Peterem Sarsgaardem, „Wilkołak” Adriana Panka, który za jego reżyserię dostał „Złote Lwy” w Gdyni oraz „High Life” Claire Denis, do którego część zdjęć powstała w Polsce.

Na liście znalazły się również m.in.: najnowszy film Pedro Almodovara „Ból i blask” z Antonio Banderasem, który dostał za rolę nagrodę w Cannes; „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, która zebrała już ponad 30 nagród, w tym Oscara dla aktorki Olivii Colman oraz „Zdrajca” Marco Bellocchio, który opowiada o zdrajcy cosa nostry, Tommasie Buscettcie.

O Europejską Nagrodę Filmową powalczą też filmy, które wyreżyserowali m.in.: Ken Loach, Celine Schiamma, bracia Dardenne, Danny Boyle, Francois Ozon, Radu Jude, Alvaro Brechner i Nariman Aliev.

Laureatem tegorocznej nagrody za całokształt twórczości będzie Werner Herzog – reżyser „Stroszka”, „Fitzcarraldo” i dokumentu „Spotkania na krańcach świata”.

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2019 odbędzie się w Berlinie 7 grudnia. Wcześniej, 9 listopada, poznamy nominacje.

Przyznawane przez Europejską Akademię Filmowa od 1988 r. nagrody nazywane są „europejskimi Oscarami”. Pierwszym laureatem w kategorii „Najlepszy film” był „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Potem nagrody zdobywali jeszcze m.in. Paweł Pawlikowski („Ida”), Roman Polański (za całokształt twórczości) i Paweł Edelman (za zdjęcia do „Pianisty”).

 

Autor: Ł.A/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, Europejska Akademia Filmowa
Nie żyje aktor znany z kultowego filmu „Easy Rider”

W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie "Easy Rider" - poinformowała...

Zamknij
RadioOlsztynTV