Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje aktor znany z kultowego filmu „Easy Rider”

Peter Fonda (2009 rok). Fot. Glenn Francis

W wieku 79 lat zmarł w piątek amerykański aktor, scenarzysta i reżyser Peter Fonda, znany głównie z roli Wyatta w kultowym filmie „Easy Rider” – poinformowała w oświadczeniu rodzina aktora.

Aktor cierpiał na raka płuca. Zmarł w swoim domu w Los Angeles z powodu niewydolności oddechowej.

Peter Fonda pochodził ze znanej aktorskiej rodziny. Był synem legendy Hollywood Henry’ego Fondy i młodszym bratem aktorki Jane Fondy. Aktorką jest jego córka, Bridget.

Największą sławę przyniosła mu rola Wyatta w filmie drogi „Easy Rider” (Swobodny jeździec) z 1969 roku, wyreżyserowanym przez Dennisa Hoppera, którego Fonda był także współscenarzystą i współproducentem. Film jest uznany za jeden z najważniejszych i przełomowych filmów nowej fali amerykańskiego kina lat 60-tych. Obok Fondy i Hoopera wystąpił w nim Jack Nicholson. W tym roku przypada 50 rocznica filmu. Kosztujący zaledwie 375 tysięcy dolarów niezależny film zarobił ponad 50 milionów.

Fonda dwukrotnie był nominowany do Oscara, w tym za scenariusz do „Swobodnego jeźdźca”. Peter Fonda uhonorowany został dwoma Złotymi Globami – dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym („Złoto Uleego”) i dla najlepszego aktora drugoplanowego w filmie telewizyjnym („Pasja Ayn Rand”).

W tym stuleciu zagrał w takich filmach jak „Ghost Rider”, „3:10 do Yumy” i „Gang dzikich wieprzów”, a także w serialu telewizyjnym „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku”.

 

Autor: Ł.A/PAP/Hollywood Reporter
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, aktor, Peter Fonda
Wielki powrót Quentina Tarantino w audycji Do zobaczenia

Co innego może być dziś w filmowej audycji niż "Pewnego razu w Hollywood" i powrót Quentina Tarantino? Trudno się autorom nagadać o tym zdumiewającym, szokującym i...

Zamknij
RadioOlsztynTV