Aktualności, Poranne Pytania
Elżbieta Rafalska: Nowy wniosek o świadczenie Rodzina 500+ jest czytelniejszy i prostszy do wypełnienia
Od 1 sierpnia weszły w życie nowe zasady programu Rodzina 500+. Do wypełnienia jest między innymi nowy wniosek. W Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn o zmianach związanych ze sztandarowym programem rządu mówiła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska.
Jakie zmiany zaszły w programie Rodzina 500+?
Z punktu widzenia osoby, która stara się o świadczenia, podstawowe warunki nie zmieniają się istotnie. Wysokość dochodu, będąca głównym kryterium otrzymania świadczenia, nie zmienia się. Taka sama zostaje również wielkość świadczenia – 500 złotych co miesiąc. Natomiast sam wniosek jest prostszy, łatwiejszy do wypełnienia i czytelny. Składając wniosek, jeżeli są jakieś wątpliwości, można zapytać obsługę o radę. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku przez internet
– powiedziała Elżbieta Rafalska.
Z programu 500+ korzystają również osoby będące w nieformalnych związkach. Klasyfikuje się ich jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Bardzo często celowo pomijają dochód partnera, aby otrzymać świadczenie. Jak zamierza przeciwdziałać temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?
Oczywiście chcemy, by osoby samotne składały informacje o zasądzonych alimentach. Sytuacja musi być jednak zgodna ze stanem faktycznym. Jeżeli rodzina jest w związku partnerskim, to sytuacja jest inna. Wtedy liczymy dochód obydwu osób. Rozwiązanie to jest stosowane od 2005 roku w zasiłkach rodzinnych. Również bardzo często spotykamy się z sytuacjami, że wnioski składają rodziny wychowujące swoje dzieci za granicą. Zapominają o tym, że świadczenie należy się osobom, które zamieszkują w Polsce.
– zaznaczyła Elżbieta Rafalska.
Rząd przyjął niedawno nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Dotyczyć ona będzie również kombatantów wojennych.
Weterani walk o niepodległość Polski będą mogli skorzystać z nieodpłatnego, bądź częściowo odpłatnego świadczenia w domu pomocy społecznej. Jest to możliwość, z której mogą skorzystać samorządy, które wcześniej tego robić nie mogły
– wyjaśnił gość Porannych Pytań.
Minister Rafalska podkreśliła również, że o kombatantach wojennych należy pamiętać nie tylko 1 sierpnia, czy w inne rocznice upamiętniające: – Dzisiaj są to bardzo zasłużone, ale też często bardzo schorowane osoby, dlatego pamięć jako bohaterom należy im się cały rok.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Elżbietą Rafalską.
Redakcja: A. Dybcio