Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ELTEL laureatem Diamentów Forbesa. Dyrektor firmy gościem rozmowy gospodarczej

Dyrektor Maciej Ostrowski z firmy ELTEL Networks Energetyka SA w Gutkowie. Fot. BSC

Dyrektor Maciej Ostrowski z  ELTEL Networks Energetyka SA  był gościem rozmowy gospodarczej Leszka Cimocha. Firma zatrudnia około 700 osób.

Firma z Gutkowa  to laureat Diamentów Forbesa 2017 na liście regionalnej, w rankingu  ogólnopolskim  została sklasyfikowana na 75. miejscu.

Decydowały o tym wyniki finansowe. Firma cały czas się rozwija. W 2003 roku do Olsztyna weszli akcjonariusze skandynawscy. Stawiamy na innowacje. Wprowadzamy na rynek nowe usługi i nowe rozwiązania, takie jak światłowody czy nowoczesne urządzenia elektro-energetyczne (…) Postanowiliśmy nie sprowadzać technologii z zachodu, ale tworzyć je tu na miejscu.

W 2015 roku przychody ze sprzedaży to 355 milionów 876 tysięcy złotych. Zysk netto w 2015 roku – to 18 milionów 420 tysięcy złotych. Jesienią tego roku w Gutkowie powstało Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jego założeniem jest badanie obszarów, które dziś nie są jeszcze zbadane. Jednym z pomysłów są na przykład  drony w energetyce. Centrum Badawczo-Rozwojowe zajmuje się wymianą wiedzy, kompetencji i realizacją różnorodnych projektów.

Cieszymy się, że jesteśmy małą firmą za torami w Gutkowie. Z tej małej firmy ruszyliśmy do Liberii, Grenlandii, Skandynawii (…) Innowacje są efektem kompetencji pracowników i pasji (…) Budujemy stacje i linie enegro-elektryczne dla naszych właścicieli i największych operatorów sieci energo-elektrycznych w kraju i poza jego granicami. Musimy kupić grunt, maszyny, urządzenia, zaprojektować stację czy linię, i jak inwestycja jest zrealizowana oddajemy klucze inwestorom, żeby operowali tym majątkiem. Taki projekt trwa 5 lat, z czego 3-4 lata to prace formalno-prawne, a sama budowa trwa od roku do 2 lat. Nasi pracownicy jeżdżą na dobrze płatne kontrakty do Finlandii, Szwecji i Niemiec. Nie płacimy za stanie w miejscu, tylko za pracę. Pracowitość jest premiowana.

Skąd taka firma wzięła się w Gutkowie?

Gutkowo to cała legenda. Były lata 60. i elektryfikacja wsi. Każdy zakład energetyczny, wtedy jeszcze państwowy, miał swoje służby wykonawcze. Zastanawiano gdzie je umiejscowić na ulicy Towarowej czy w Gutkowie. Ostatecznie zakład powstał w Gutkowie. Po przekształceniach w latach 80. zakład stał się niezależną firmą, a w latach 90. został sprywatyzowany jako jeden z pierwszych w Polsce. Pracownicy wzięli sprawy w swoje ręce. Zdecydowali się na wyjście z zakładu państwowego i założenie spółki. W roku 1991 powstał Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych Spółka Akcyjna. Potem doszedł kapitał szwedzki.

Posłuchaj rozmowy z Leszka Cimocha z Maciejem Ostrowskim

 

Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, Gutkowo, energetyka, firma, Eltel Networks Energetyka, Maciej Ostrowski
Zamiast teorii praktyka. Uczniowie będą uczyć się od przedsiębiorców

W czterech powiatach województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęła się nowa edycja programu „Laboratorium”, który ma pomóc uczniom podjąć decyzje dotyczące przyszłej ścieżki zawodowej. Uczniowie będą mieli okazje zobaczyć...

Zamknij
RadioOlsztynTV