Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Eliksir młodości dla mózgu

Fot. PAP

Sok z buraka ma dużą zawartość składników odżywczych, co czyni go eliksirem młodości dla mózgu. To również balsam dla ciała, po który regularnie mogą sięgać sportowcy i miłośnicy aktywnego stylu życia.

Z powodzeniem można traktować go jako przekąskę lub napój wzmacniający po treningu. Sok z buraka zmieszany z sokiem z marchwi i jabłek, tworzy pyszną bombę witamin, zawiera bowiem witaminy A, C, K, beta karoten, polifenole, przeciwutleniacze i kwas foliowy, a także inne ważne mikroelementy.

Ponadto badania wskazują, że regularne spożywanie soku z buraka może obniżać ciśnienie krwi, a za to zwiększyć przepływ krwi do mózgu, szczególnie do obszarów, które związane są z kontrolą motoryczną, funkcjami poznawczymi i emocjami. Wnioski płynące z tych badań okazały się kluczowe, głównie w kontekście osób starszych, co pozwala sugerować, że ten niepozorny napój może przyczyniać się do hamowania lub niwelowania oznak demencji.

Buraki są również bogate w cholinę, niezbędny mikroelement, który, jak stwierdzono, poprawia funkcje mózgu, takie jak koncentracja i uczenie się. Cholina jest również niezbędna do utrzymania zdrowych połączeń nerwowych oraz regulacji nastroju, pamięci i kontroli mięśni.

Stwierdzono, że oprócz korzystnego wpływu na zdrowie mózgu, sok z buraków poprawia również wyniki sportowe. Napój ten jest bowiem dobrym źródłem potasu, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Picie soku z buraków może pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu potasu, którego niedobór może prowadzić do osłabienia organizmu, zmniejszenia kurczliwości mięśnia sercowego oraz osłabienie mięśni szkieletowych i gładkich.

Kolejną zaletą regularnego spożywania soku z buraka jest fakt, że jest skarbnicą antocyjanów, którym przypisuje się właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Podkreśla się również na ich właściwości przeciwrakowe. Dodanie soku z buraków do codziennej diety powinny również rozważyć osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w burak, sok
Kolejarze apelują o rozsądek na przejazdach. Nieostrożni kierowcy przyczyną większości niebezpiecznych zdarzeń

Przed świętami pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych i Strażnicy Ochrony Kolei prowadzą na przejazdach drogowo-kolejowych akcje informacyjne. 99 procent wszystkich zdarzeń spowodowanych jest przez nieostrożnych kierowców....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV