Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Elektroniczny mur” na granicy z obwodem kaliningradzkim stanie jeszcze w tym roku?

Rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, jak i przy granicznej rzece Bug powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. SG Anna Michalska.

Obecnie trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów na granicy polsko-białoruskiej. Ustawiane są tam słupy pod kamery. Następnie mają być tam instalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne, oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma dopełnić wybudowaną już zaporę fizyczną na tej granicy. SG zapowiada, że to jednak nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy zewnętrznej UE.

Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim w województwie warmińsko-mazurskim, jak i przy granicznej rzece Bug

– poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku.

4 listopada 2021 roku zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Regulacja umożliwiła budowę bariery zabezpieczającej przed nielegalną migracją na granicy polsko-białoruskiej. Zapisy tej ustawy dopuszczają budowę zabezpieczeń na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

W rozmowie z Radiem Olsztyn wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podkreślał, ze perymetria to najnowocześniejsze rozwiązanie do ochrony granic państwowych.

Dlatego chcemy je zastosować na granicy z Rosją, biorąc m.in. po uwagę to, że to państwo, także w trakcie trwającej operacji hybrydowej przeciwko Polsce, w ten lub inny sposób jest zaangażowane. W związku z tym, jeśli mamy do czynienia z państwem napastniczym, a odwołuję się do napaści Rosji na Ukrainę, to musimy także o naszą bezpośrednią granicę z Rosją zadbać.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej była odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. W ostatni wtorek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG. Montowana jest również bariera elektroniczna na długości 202 kilometrów.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Granica z Rosją. Fot. WMSG

Autor: M. Chomiuk/M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak/ B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obwód Kaliningradzki, mur
„Widać zubożenie społeczeństwa”. Obwód kaliningradzki odczuwa skutki sankcji

Skutki sankcji nałożone na Rosję w wyniku agresji na Ukrainę odczuwają nasi sąsiedzi - mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. W niedzielę, po upływie okresu przejściowego, zaczął obowiązywać zakaz...

Zamknij
RadioOlsztynTV