Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wystawa o „Samarytanach z Markowej” dotarła do Olsztyna
W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odsłonięto wystawę poświęconą błogosławionej rodzinie Ulmów. To niezwykle poruszająca historia 9-osobowej rodziny, zamordowanej w 1944 roku przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów.
Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jak jest skonstruowana – o tym naczelnik delegatury IPN w Olsztynie Karol Sacewicz.
Jest forma pisana, czyli są teksty tłumaczone na język angielski, ale przede wszystkim zdjęcia, żeby w naszej głowie pozostały obrazy tej rodziny Ulmów. Przez wystawę poznajemy nie samych Ulmów – wielkich bohaterów, ludzi wyniesionych na ołtarze – ale też, w jakiej społeczności żyli, realia okupacyjne i to, co groziło za ratowanie Żydów
– przekazał.
Dzięki wystawie można poznać również historię ludności Markowej w okresie międzywojennym.
Poznajemy również społeczność żydowską na Podkarpaciu. Możemy przez wystawę dowiedzieć się, kim byli Ulmowie w II RP. Jakie były ich korzenie, jaką rolę odgrywali dla lokalnej społeczności, jaką wartością byli. (…) Wystawa jest podróżą przez świat Ulmów
– dodał Sacewicz.
Rodzina Ulmów została beatyfikowana 10 września. Historia tej wielodzietnej rodziny z Podkarpacia jest jednym z najbardziej drastycznych przykładów poświęcenia w obronie bliźnich. Rodzina Ulmów ukrywała na swoim poddaszu osiem osób przez ponad rok. 24 marca 1944 r. Józef i będąca w zaawansowanej ciąży Wiktoria, sześcioro ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Bezdomne psy szukają domu. Można je zobaczyć na specjalnej wystawie
-
Fotograf nie z przypadku. W Małych Ojczyznach o twórczości Mieczysława Wieliczko
-
Fotografie, dokumenty, listy. Biblioteka szuka pamiątek związanych z przesiedleniami
-
Węgorzewo na ślubnym kobiercu. "Byliśmy najkochliwszym powiatem w województwie"