Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg wspomina rocznicę ofensywy Armii Czerwonej. Walki obróciły miasto w gruzy

 

77 lat temu zaczęły się walki o Elbing, dzisiejszy Elbląg. Miasto było pełne uchodźców z różnych części Prus Wschodnich, którzy szukali ucieczki przed Armią Czerwoną.

W Elblągu było dużo cywili, a bardzo mało wojska. Do jego obrony wystawieni zostali młodzi ludzie bez doświadczenia, który nie mieli szans z nadcierającą armią. Dowodzący obroną nie zgodzili się na ewakuację kobiet i dzieci. Obrońcy miasta dostali od Himmlera rozkaz bronienia go do ostatniej kropli krwi.

To początek końca Elbinga i gehenny uwięzionych w pułapce ludzi, przede wszystkim mieszkańców, uchodźców i przymusowych robotników różnej narodowości.

To najbardziej tragiczny czas w historii Elbinga i Elbląga. Ja nazywam to dniami zagłady

– mówi Tomasz Stężała, autor książek o wojennym Elblągu.

Zaciekłe walki, na przełomie stycznia i lutego, obróciły miasto w gruzy. Zniszczona została zabytkowa zabudowa Starego Miasta, a także całe Śródmieście. Trudno określić ilu cywilów zginęło. Wielu spośród przedwojennych elblążan utonęło w czasie panicznej ucieczki na Zachód przez Zalew Wiślany. Walki zakończyły się 12 lutego, choć przez kilkadziesiąt lat, na rozkaz Stalina, podawana była data 10 lutego.

Ilu ludzi zginęło do dziś nie wiadomo, ale liczbę ofiar szacuje się nawet na dziesiątki tysięcy. Wśród nich jest od 3 do 5 tysięcy żołnierzy niemieckich i niemal 3 tysiące rosyjskich.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Zniszczony w 1945 roku Elbląg

Elbląg w 1945 roku. Fot. zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, wojna, Armia Czerwona, Elbing, 1945
Nowa komenda gotowa. Strażaków czeka przeprowadzka

Elbląscy strażacy są coraz bliżej przeprowadzki do nowej komendy. Obiekt przy ulicy Łęczyckiej jest już gotowy i po odbiorach. Teraz czas na jego wyposażenie w sieć...

Zamknij
RadioOlsztynTV