Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Są pieniądze na walkę z barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego. Fot. Łukasz Węglewski

W Elblągu trwa usuwanie barszczu Sosnowskiego. Do wydziału zarządzania kryzysowego trafiło ponad 20 zgłoszeń o tych groźnych dla zdrowia i życia roślinach.

Barszcz Sosnowskiego został znaleziony na terenach należących do miasta – pasach zieleni, skwerach czy nieużytkach. To pierwsza taka akcja. Wcześniej nikt nie informował o tym, że na terenie Elbląga można natknąć się na barszcz Sosnowskiego.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 4 miliony złotych na zwalczanie barszczu Sosnowskiego.

Zarząd Funduszu ogłosił konkurs, w którym mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Będą mogły przeznaczyć te pieniądze na usuwanie tej groźnej dla zdrowia, a nawet życia rośliny.

Wnioski można składać od 17 sierpnia do końca września.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu i łatwo zajmuje nowe tereny. Jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt, ponieważ sok tych roślin zawiera toksyczna substancję, furano-kumarynę. Związek ten pod wpływem promieni słonecznych powoduje poparzenie skóry. W upalne dni olejki eteryczne unoszą się w powietrzu i do poparzeń może dojść nawet bez fizycznego kontaktu z barszczem.

(mstan/łw/kan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zagrożenie, barszcz Sosnowskiego
Elbląg czeka na miłośników nordic walking

Można już zapisywać się do zawodów Pucharu Europy w nordic walking, które we wrześniu odbędą się w Elblągu. Organizatorzy spodziewają się nawet pół tysiąca uczestników. Zawodnicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV