Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Eksperci debatują o rozwoju Warmii i Mazur

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Przedsiębiorcy i samorządowcy spotkali się w Olsztynie na Regionalnej Konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego. To  jedno z szesnastu sympozjów, jakie odbywają się w całym kraju.

Jak podkreśla Włodzimierz Dola, dyrektor biura Rozwoju Rynku Regionalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, silnymi stronami województwa są: branża meblarska, rolnictwo i turystyka. Jego zdaniem na Warmii i Mazurach ważny jest też rozwój infrastruktury i nowych technologii.

Krzysztof Kaszubski: Na co chcecie zwrócić uwagę władzom regionalnym, biznesmenom i samorządowcom z województwa Warmińsko -Mazurskiego?

Włodzinierz Dola: Jesteśmy państwowym bankiem misyjnym i te 16 konferencji, które organizujemy mają stworzyć płaszczyznę do współpracy pomiędzy przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami. Tutaj w konkretnym przypadku czyli na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Temat, jaki wybraliśmy związany jest ze specjalizacjami jako szansą rozwoju województwa.

Izabela Malewska: Mówiąc o inteligentnych specjalizacjach co mamy na myśli?

Włodzimierz Dola: Jeżeli chodzi o inteligentne specjalizacje to w zakresie gospodarczym województwo warmińsko – mazurskie stoi na branży meblarskiej. Jest to jedna ze specjalizacji. Drugą jest turystyka, trzecią – rolnictwo. Na tych trzech dziedzinach opiera się rozwój województwa. Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli różnych branż oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej na poziomie wojewódzkim.

Krzysztof Kaszubski: Władze, szczególnie wojewódzkie, chciałyby poszerzyć spektrum inteligentnych specjalizacji. Chcielibyśmy wejść w branżę komputerową, w branżę High Tech, bo tam są największe przyrosty gospodarcze.

Włodzimierz Dola: Zgadza się. Dzisiejszy świat skonstruowany jest w tych branżach, które pan wymienił. Ludzie mogą pracować praktycznie z każdego miejsca w kraju i na świecie. Jest to słuszne podejście władz wojewódzkich chcących zahamować migrację mieszkańców Warmii i Mazur do innych regionów. Dlaczego potencjałem ludzkim macie państwo zasilać inne regiony, skoro możecie zasilać własny region.

Krzysztof Kaszubski: Czy zwiększenie dostępności do nowoczesnych mediów, polepszenie infrastruktury transportowej to klucz do odniesienia sukcesu?

Włodzimierz Dola: Wydaje mi się, że tak. Przede wszystkim infrastruktura. Jadąc 1,5 roku temu z Warszawy do Olsztyna zupełnie inaczej wyglądała droga. Dzisiaj rano jechałem trochę ponad 2 godziny, więc powiedzmy droga na południe i północ Polski jest w miarę dobrze zorganizowana. Teraz wyzwanie jakie stoi przed władzami wojewódzkimi to rozwinięcie infrastruktury we wschodniej części województwa.

Posłuchaj rozmowy z Włodzimierzem Dolą

– Działamy w najnowocześniejszych branżach  – mówił z kolei Krzysztof Kamiński, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw rozwoju gospodarczego i prezes firmy z działu high tech.

K. Kaszubski: Pańska firma jest wymieniana jako sztandarowy przykład w naszym regionie, jeśli chodzi o inteligentne specjalizacje.

K. Kamiński: Dziękuję za miłe słowa. Działam w najnowocześniejszych branżach. W Europie Zachodniej początki automatyzacji i robotyzacji to lata 60 i 70, więc zamierzchłe dzieje. Polska tej szansy nie miała. Stąd teraz gwałtowny rozrost firm. W naszym regionie jest już kilka takich przedsiębiorstw. Jedna jest m.in. spod Elbląga i zatrudnia około stu osób. Powinniśmy inwestować w branże, które są przyszłościowe. Inwestowanie w drewno czy w przetwórstwo żywności jest już wyeksploatowane. Te firmy mają swoje środki na inwestowanie w nowoczesność, natomiast branże takie jak automatyzacja i robotyzacja trzeba wspierać.

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kamińskim.

O rozwoju gospodarczym, o pakietach socjalnych dla pracowników oraz o współpracy ze szkolnictwem branżowym opowiadał Grzegorz Smoliński – Prezes Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Posłuchaj rozmowy  z Grzegorzem Smolińskim.

00:00 / 00:00

Jak powinien wyglądać biznes na Warmii i Mazurach – radził Jan Szynaka, przedsiębiorca od 30 lat oraz prezes Zarządu Firmy Szynaka Meble.

Posłuchaj rozmowy z Janem Szynaką.

00:00 / 00:00

Czy biznes może iść w parze z samorządnością? O strategii rozwoju naszego regionu mówił Jerzy Szmit, były Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

Posłuchaj rozmowy z Jerzym Szmitem.

00:00 / 00:00

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Wojciech Myślecki – ekspert gospodarczy, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych poruszających zagadnienia polityczne i gospodarcze. Fot. Ł. Sadlak

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Emerytowany oficer armii amerykańskiej mjr Rocco A. Spencer. Fot. Ł. Sadlak

Regionalna Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. Ł. Sadlak

Wojciech Myślecki – ekspert gospodarczy, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych poruszających zagadnienia polityczne i gospodarcze. Fot. Ł. Sadlak

Grzegorz Smoliński – prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Fot, Ł. Sadlak

Autor: KPiasecka
Redakcja: BSChromy/D. Kucharzewska/A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka
Paweł Wiktorowicz: Jesteśmy jednym z liderów branży satelitarnej w Europie

Gościem Leszka Cimocha w rozmowie gospodarczej jest Paweł Wiktorowicz, dyrektor olsztyńskiej firmy Corab. Kiedy w 1991 roku powstała firma Corab, nikt nie spodziewał się, że stanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV