Eksperci debatują o rozwoju Warmii i Mazur
Przedsiębiorcy i samorządowcy spotkali się w Olsztynie na Regionalnej Konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego. To jedno z szesnastu sympozjów, jakie odbywają się w całym kraju.
Jak podkreśla Włodzimierz Dola, dyrektor biura Rozwoju Rynku Regionalnego Banku Gospodarstwa Krajowego, silnymi stronami województwa są: branża meblarska, rolnictwo i turystyka. Jego zdaniem na Warmii i Mazurach ważny jest też rozwój infrastruktury i nowych technologii.
Krzysztof Kaszubski: Na co chcecie zwrócić uwagę władzom regionalnym, biznesmenom i samorządowcom z województwa Warmińsko -Mazurskiego?
Włodzinierz Dola: Jesteśmy państwowym bankiem misyjnym i te 16 konferencji, które organizujemy mają stworzyć płaszczyznę do współpracy pomiędzy przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami. Tutaj w konkretnym przypadku czyli na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Temat, jaki wybraliśmy związany jest ze specjalizacjami jako szansą rozwoju województwa.
Izabela Malewska: Mówiąc o inteligentnych specjalizacjach co mamy na myśli?
Włodzimierz Dola: Jeżeli chodzi o inteligentne specjalizacje to w zakresie gospodarczym województwo warmińsko – mazurskie stoi na branży meblarskiej. Jest to jedna ze specjalizacji. Drugą jest turystyka, trzecią – rolnictwo. Na tych trzech dziedzinach opiera się rozwój województwa. Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli różnych branż oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej na poziomie wojewódzkim.
Krzysztof Kaszubski: Władze, szczególnie wojewódzkie, chciałyby poszerzyć spektrum inteligentnych specjalizacji. Chcielibyśmy wejść w branżę komputerową, w branżę High Tech, bo tam są największe przyrosty gospodarcze.
Włodzimierz Dola: Zgadza się. Dzisiejszy świat skonstruowany jest w tych branżach, które pan wymienił. Ludzie mogą pracować praktycznie z każdego miejsca w kraju i na świecie. Jest to słuszne podejście władz wojewódzkich chcących zahamować migrację mieszkańców Warmii i Mazur do innych regionów. Dlaczego potencjałem ludzkim macie państwo zasilać inne regiony, skoro możecie zasilać własny region.
Krzysztof Kaszubski: Czy zwiększenie dostępności do nowoczesnych mediów, polepszenie infrastruktury transportowej to klucz do odniesienia sukcesu?
Włodzimierz Dola: Wydaje mi się, że tak. Przede wszystkim infrastruktura. Jadąc 1,5 roku temu z Warszawy do Olsztyna zupełnie inaczej wyglądała droga. Dzisiaj rano jechałem trochę ponad 2 godziny, więc powiedzmy droga na południe i północ Polski jest w miarę dobrze zorganizowana. Teraz wyzwanie jakie stoi przed władzami wojewódzkimi to rozwinięcie infrastruktury we wschodniej części województwa.
Posłuchaj rozmowy z Włodzimierzem Dolą
– Działamy w najnowocześniejszych branżach – mówił z kolei Krzysztof Kamiński, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw rozwoju gospodarczego i prezes firmy z działu high tech.
K. Kaszubski: Pańska firma jest wymieniana jako sztandarowy przykład w naszym regionie, jeśli chodzi o inteligentne specjalizacje.
K. Kamiński: Dziękuję za miłe słowa. Działam w najnowocześniejszych branżach. W Europie Zachodniej początki automatyzacji i robotyzacji to lata 60 i 70, więc zamierzchłe dzieje. Polska tej szansy nie miała. Stąd teraz gwałtowny rozrost firm. W naszym regionie jest już kilka takich przedsiębiorstw. Jedna jest m.in. spod Elbląga i zatrudnia około stu osób. Powinniśmy inwestować w branże, które są przyszłościowe. Inwestowanie w drewno czy w przetwórstwo żywności jest już wyeksploatowane. Te firmy mają swoje środki na inwestowanie w nowoczesność, natomiast branże takie jak automatyzacja i robotyzacja trzeba wspierać.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Kamińskim.
O rozwoju gospodarczym, o pakietach socjalnych dla pracowników oraz o współpracy ze szkolnictwem branżowym opowiadał Grzegorz Smoliński – Prezes Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Smolińskim.
Jak powinien wyglądać biznes na Warmii i Mazurach – radził Jan Szynaka, przedsiębiorca od 30 lat oraz prezes Zarządu Firmy Szynaka Meble.
Posłuchaj rozmowy z Janem Szynaką.
Czy biznes może iść w parze z samorządnością? O strategii rozwoju naszego regionu mówił Jerzy Szmit, były Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.
Posłuchaj rozmowy z Jerzym Szmitem.
Autor: KPiasecka
Redakcja: BSChromy/D. Kucharzewska/A. Dybcio