Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ekolodzy biją na alarm w sprawie Łyny – drogowcy działają

Fot. GDDKiA

Niski poziom Łyny na zakolu w Rusi niedaleko Olsztyna. Wody ubyło ze względu na prace związane z budową obwodnicy miasta. Ekolodzy alarmują, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie odpowiada, ze już zajmuje się tą sprawą.

Obniżenie poziomu wody, mogło spowodować wybudowanie tymczasowego mostu na rzece. Korzystają z niego pojazdy, pracujące na budowie obwodnicy. W tym miejscu Łyna została zwężona.

– Oznacza to, że przyspieszono tempo przepływu wody, podpiętrzając ją za sztuczną przeszkodą, czyli tam mamy procesy zatrzymania i osiadania wody. Natomiast rzeka, za tą przeszkodą, zaczyna obniżać swój poziom, opada. Teraz jest to dość ryzykowne, ponieważ mamy jeszcze mrozy nocne, odsłaniają się wszystkie płycizny, korzenie drzew, to może skutkować nawet przemarzaniem. Natomiast rzeka jest żywa. Te organizmy tam dalej żyją, my powodujemy, że te skorupiaki są toczone, tracą wszystkie czułki, wici, stają się bezużyteczne, a ta rzeka musi żyć, samodzielnie się natleniać – wyjaśniał ekolog, profesor Zbigniew Endler. Według ekologa niski poziom Łyny może mieć także wpływ m.in. na osuszanie okolicznych torfowisk.

00:00 / 00:00

To, że obniżenie poziomu rzeki powstało w wyniku prac przy budowie obwodnicy Olsztyna, potwierdził Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. Zapewnił jednak, że wykonawca pracuje nad tym, żeby uregulować i ustabilizować poziom rzeki.

– Co więcej, toczy się kontrola nadzoru budowlanego w tej sprawie. Zobaczymy jaka będzie ocena niezależnej instytucji, która sprawdzi, czy zostały popełnione jakieś błędy i jakie będą ich konsekwencje. W każdym razie wszystko jest pod kontrolą i nie ma obawy, że poziom Łyny zostanie zaniżony – mówił Karol Głębocki

00:00 / 00:00

Tymczasem w ocenie dr Ireneusza Cymesa z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, póki co hydrodynamika Łyny nie powinna być zagrożona.

– Przy tych stanach wody nie powinno się to stać, o ile ten materiał, jak mówi GDDKiA, zostanie usunięty. Natomiast zmienił się przekrój poprzeczny rzeki, więc jest to miejsce bardziej wrażliwe na niskie i wysokie stany wody, kiedy rzeka może występować z brzegów. Całe szczęście, że warunki atmosferyczne nie sprzyjają takiemu zagrożeniu – argumentował w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn dr Ireneusz Cymes

00:00 / 00:00

Most na Łynie jest tymczasowy. Docelowo powstanie tam obiekt w formie estakady, który nie będzie w żaden sposób zmniejszał koryta rzeki.

Budowana południowa obwodnica Olsztyna ma się łączyć z miastem za pomocą trzech dróg dochodzących do węzłów. Oprócz drogi wojewódzkiej nr 598 (ulica Płoskiego) który zakończy się węzłem Jaroty, powstanie także droga w ciągu ulicy Pstrowskiego zakończona węzłem w Szczęsnem i droga w ciągu ulicy Towarowej zakończona węzłem w okolicy Wójtowa.

Budowa południowej obwodnicy Olsztyna, omijającej stolicę Warmii i Mazur w ciągu drogi krajowej nr 16 na odcinku od Bartąga do Wójtowa, trwa od kilku miesięcy i ma się zakończyć w 2018 roku. Na 10-kilometrowym odcinku Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe prowadzone są prace ziemne, trwa wzmacnianie podłoża, wymiana gruntów oraz prace przy budowie mostów i wiaduktów. Budowane jest także zaplecze dla służb utrzymujących obwodnicę.

 

(mlewin/kpias)

Więcej w Olsztyn, rzeka, Łyna, obwodnica Olsztyna, Ruś, Zbigniew Endler, Karol Głębocki
Sukces olsztyńskiej grupy tanecznej

Tancerze z Olsztyna zawojowali białostocką scenę - taka informacja pojawiła się w mediach po zakończeniu 25-tej edycji Festiwalu Karnawał Dance Fest. Startowało w nim ponad 700...

Zamknij
RadioOlsztynTV