Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Rozpoczyna Tydzień Biblijny


Niedziela Biblijna i V Narodowe Czytanie Pisma Świętego  przypadają w Kościele katolickim w Polsce 18 kwietnia. Do lektury została wybrana Ewangelia św. Marka. Patronatem honorowym wydarzenie objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz premier RP Mateusz Morawiecki.

Hasłem V Narodowego Czytania Pisma Świętego są słowa „Ewangelia Jezusa Chrystusa – Syna Bożego”.

Czytając, poznajemy Pismo Święte, poznajemy Słowo Wcielone, czyli samego Syna Bożego

– powiedział przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.

Dzieło Biblijne, które patronuje obchodom Narodowego Czytania Pisma Świętego i Tygodnia Biblijnego zachęca, by uroczyste otwarcie Ewangelii według św. Marka miało miejsce przed mszą św. albo na samym jej początku.

Centralna celebracja V Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędzie się w tym roku w Warszawie w Świątyni Opatrzności o godz. 9.00. W imieniu kard. Kazimierza Nycza będzie jej przewodniczył bp Piotr Jarecki.

Ten sam rytuał czytania Pisma Świętego będzie towarzyszył mszy św. sprawowanej w niedzielę o godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, która będzie transmitowana na żywo w TVP 1. Celebracja będzie także towarzyszyć liturgii o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp Wacława Depo w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, która będzie transmitowana na żywo w TVP 1, jak również mszy św. transmitowanej z Jasnej Góry przez TV Trwam o godz. 9.30.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień Biblijny, którego hasło „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

„Chrystus zaprasza na nią wszystkich swoich uczniów, aby podczas tej Uczty ofiarnej przyjmowali Chleb z nieba pod dwiema postaciami: Ewangelii i Eucharystii” – czytamy w przygotowanych na te dni materiałach informacyjnych.

Mimo iż obecna sytuacja epidemii i związane z nią ograniczenia nie pozwolą wszystkim uczestniczyć w niedzielnej mszy św., to jednak każdy może podjąć lekturę Pisma Świętego w domu. Możemy to również czynić we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej

– zwrócił uwagę ks. prof. Henryk Witczyk

Zaproponował, aby zarówno w Tygodniu Biblijnym, jak i przez cały rok korzystać z różnych form medytacji nad Słowem Bożym. Przykładem tego są kręgi biblijne w parafiach czy lectio divina.

Dzieło Biblijne rozesłało do parafii drogą elektroniczną materiały duszpasterskie zawierające m.in. pomoce do rozważań, wezwania do modlitwy wiernych na cały Tydzień Biblijny, sigla biblijne do wydrukowania dla wiernych, którzy wychodząc z kościoła będą mogli wybierać fragment Pisma Świętego do odczytania w domu i plakaty.

 

Autor: Magdalena Gronek (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Biblia
Ten dzień w Kościele katolickim jest obchodzony po raz pierwszy. Papież Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Biblia w domach ludzi wierzących powinna być pod ręką, a nie pod kluczem czy wysoko na półce. To najważniejsza księga na świecie. Została napisana pod natchnieniem...

Zamknij
RadioOlsztynTV