Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś Światowy Dzień Misyjny. W kościołach zbierane są datki
Na świecie pracuje 350 tysięcy misjonarzy, z czego 2 tysiące to Polacy. W większości są to osoby zakonne, ale nie brakuje także świeckich. Posługują w 97 krajach na całym świecie.
W Polsce światowy dzień solidarności z misjami znany jest jako Niedziela Misyjna. Rozpoczyna ona Tydzień Misyjny. W tym roku obchodom towarzyszy hasło „Idźcie i głoście”.
To przypomnienie, że za misje odpowiedzialni są wszyscy duchowni i świeccy. Na mocy chrztu wszyscy jesteśmy misjonarzami. Wezwanie „Idźcie i głoście” Chrystus skierował do wszystkich uczniów, nie tylko do apostołów. Uczniami Jezusa zostajemy już na chrzcie, dlatego papież Franciszek mówi o uczniach-misjonarzach
– mówi biskup Jerzy Mazur przewodniczący Komisji do spraw Misji Episkopatu Polski.
W kościołach i kaplicach trwa zbiórka na rzecz misji. Zebrane pieniądze są przekazywane na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary. Jak tłumaczy biskup Jerzy Mazur, papież ma do dyspozycji te środki, aby wspomagać ubogie diecezje.
Polacy, co roku w ramach Niedzieli Misyjnej przekazują dla kościołów na misjach około miliona dolarów. W ubiegłym roku było to 1 milion 141 tysięcy dolarów. Pieniądze są wykorzystywane na formacje kapłanów i świeckich, remonty i budowę kościołów na misjach, a także zakup ziemi pod budowę nowych świątyń.
Polska plasuje się na 6. miejscu w Europie pod względem przekazanych środków. Pieniądze trafiły m.in. do Burundi, Sri Lanki, Ghany i Laosu. Najwięcej misjonarzy i misjonarek z Polski pracuje w Afryce – 810. Na drugim miejscu pod względem liczby misjonarzy z Polski znajdują się Ameryka Południowa i Środkowa, gdzie pracuje 784 osób. W Azji pracuje 327 misjonarzy i misjonarek z Polski, zaś w Ameryce Północnej jest ich 29.
W Pieniężnie na Warmii i Mazurach działa Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów. Księża werbiści wyjeżdżają na misje do ponad 70 krajów świata. Pracują jako lekarze, nauczyciele, przygotowują do zawodu. W Pieniężnie działa też wyjątkowe Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów.
Redakcja: BSChromy za IAR/PAP