Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Komornika Sądowego. „Jest to trudna i niebezpieczna praca”

Komornik Karolina Trykacz-Wnuk. Fot. Łukasz Sadlak

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Komornik – gwarant ochrony praw człowieka”.

Komornik jest powoływany przez ministra sprawiedliwości i jest funkcjonariuszem publicznym. W Polsce działa 1290 komorników sądowych, na Warmii i Mazurach ponad 80, a w samym Olsztynie – 10. W audycji Bliższe spotkania dziś o komornikach sądowych. Czy jest to zawód trudny i niebezpieczny?

Gościem Izabeli Malewskiej była Karolina Trykacz-Wnuk, komornik sądowy.

Izabela Malewska: Czym na co dzień zajmuje się komornik?

Karolina Trykacz-Wnuk: Głównym zadaniem komorników jest prowadzenie postępowań egzekucyjnych i postępowań zabezpieczających, które łączą się z egzekucją. Komornik ma wyegzekwować dług – cywilny, czy też dług zasądzony w postępowaniu, które prowadził sąd rodzinny, potocznie zwany alimenty.

Izabela Malewska: Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, ale nie jest urzędnikiem państwowym. Spora to różnica?

Karolina Trykacz-Wnuk: Funkcjonariusz publiczny może się posiłkować ochroną państwa. Natomiast nie jest urzędnikiem, czyli nie jest utrzymywany z budżetu państwa. Komornik prowadzi kancelarię na własny rachunek z tego, co wyegzekwuje.

Izabela Malewska: Miałam problem z zaproszeniem komornika do naszego studia. Czy to obawa przed tym, żeby wypowiadać się medialnie?

Karolina Trykacz-Wnuk: Obawa bardziej przed tym, że mimo wszystko wrzuceni zostaliśmy do jednego worka z pseudo kolegami, którzy wykonywali zawód komornika i popełnili błędy, które zostały tak mocno nagłośnione, że teraz rzutują na ten zawód całościowo. Ludzie postrzegają nas jako te „hieny” , które działają tylko po to, by jak najwięcej zarobić dla siebie. Nie zgadzam się z tym. Większość moich kolegów też się z tym nie zgodzi, bo prawda jest inna. W każdym zawodzie znajdzie się taka czarna owca i my też takiej czarnej owcy nie uniknęliśmy.

Posłuchaj rozmowy

Radca prawny Olga Malinowska. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Nidzica, Działdowo, Szczytno – to między innymi tam ujawniono nieprawidłowości w pracy komorników. Jak w takim przypadku powinien postąpić dłużnik i jakie zmiany się szykują od 1 stycznia 2019 roku?

Kolejnym gościem Izabeli Malewskiej była Olga Malinowska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy.

Iza Malewska: Środowisko adwokatów i radców prawnych bardzo często współpracuje z komornikami?

Olga Malinowska: Tak, z komornikami współpracujemy na co dzień. Jest to część naszej pracy. Wiemy jak trudna jest praca komornika, ile wymaga poświęcenia i jak czasami jest również stresująca i niebezpieczna.

Iza Malewska: Jest to praca trudna i niebezpieczna, ale okazuje się także, że nie zawsze prawidłowo się odbywa. Chodzi o prawidłowość postępowań egzekucyjnych. W naszym województwie ujawniono nieprawidłowości w Nidzicy, Działdowie, Szczytnie.

Olga Malinowska: To prawda. Mamy tutaj wyroki skazujące, gdzie skazani zostali komornicy sądowi. Musimy jednak pamiętać, że w każdym środowisku: komorniczym, radców prawnych, adwokatów, sędziów zdarzają się czarne owce. Nie stanowi to jednak ogółu. Jest bardzo wielu komorników, którzy sumiennie podchodzą do swoich obowiązków. Zdarzają się niechlubne przypadki, ale zakładam i wierzę w to, że są to tylko i wyłącznie odosobnione przypadki.

Iza. Malewska: Sprawa z Działdowa. Ciągnik warty 120 tysięcy złotych komornik sprzedał za 35 tysięcy złotych. Jak to wytłumaczyć?

Olga Malinowska: Ustawodawca nie nałożył w dotychczas obowiązujących przepisach na komornika obowiązku korzystania z pomocy biegłego przy szacowaniu ruchomości. Obligatoryjne jest to przy szacowaniu nieruchomości. W przypadku szacowania ruchomości nie musi korzystać z pomocy – o ile sam jest w stanie ją wycenić. Tutaj problem jest przede wszystkim w samych przepisach. I moim zdaniem to jest podstawą problemów w danym postępowaniu.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: BSChromy/A. Dybcio za D.Kucharzewska

Przeczytaj poprzedni wpis:
146 tysięcy uczniów na Warmii i Mazurach dostanie 300 złotych na szkolną wyprawkę. Znamy szczegóły programu Dobry Start

300 złotych na początek roku szkolnego otrzyma każdy uczeń, niezależnie od tego, ile zarabiają jego rodzice. Pieniądze będą przysługiwały osobom do 20 roku życia, a w...

Zamknij
RadioOlsztynTV