Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziennikarze i samorządowcy uczcili pamięć Seweryna Pieniężnego

Fot. W. Chromy

W 81. rocznicę śmierci i w przeddzień 131. rocznicy urodzin Seweryna Pieniężnego, przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz miasta Pieniężna, wspólnie złożyli kwiaty i wieńce na jego grobie w Olsztynie.

Seweryn Pieniężny był polskim dziennikarzem, przedwojennym redaktorem i wydawcą ” Gazety Olsztyńskiej”, działaczem społecznym i oświatowym na Warmii oraz samorządowcem.

– Jest patronem naszego Stowarzyszenia, który wskazuje nam kierunek działania – powiedział prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP Grzegorz Radzicki:

Historia się powtarza, bo Seweryn Pieniężny walczył o polskość tych ziem poprzez „Gazetę Olsztyńską”. My jesteśmy teraz w podobnej sytuacji, może nie tak tragicznej, jak wtedy, ale chcemy odzyskiwać to, co poszło w obce ręce po przemianach ustrojowych. Wiadomo, dotyczy to głównie mediów. Dużo jest dyskusji na ten temat, dużo jest polemiki. Patronem naszych działań powinien być Seweryn Pieniężny, który oddał życie.

00:00 / 00:00

Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod głazem poświęconym pamięci Seweryna Pieniężnego w Parku Podzamcze na olsztyńskim starym mieście.

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, dziennikarze, Seweryn Pieniężny, Gazeta Olsztyńska
Na Warmii i Mazurach trwają VII Dni Seweryna Pieniężnego. Dziś rocznica śmierci polskiego patrioty i działacza społeczno-oświatowego

Dziś obchodzimy 80. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego, redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”. Został zamordowany 24 lutego 1940 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Prusach Wschodnich. Tradycyjnie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV