Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach trwają VII Dni Seweryna Pieniężnego. Dziś rocznica śmierci polskiego patrioty i działacza społeczno-oświatowego

Fot. Ł. Węglewski

Dziś obchodzimy 80. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego, redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”. Został zamordowany 24 lutego 1940 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym w Prusach Wschodnich.

Tradycyjnie w tym dniu pamięć redaktora uczci Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Rano pod pomnikiem przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych dziennikarze złożyli wieniec. Przed południem rozpoczęły się natomiast obchody przy grobie Seweryna Pieniężnego na cmentarzu komunalnym.

W bazylice katedralnej św. Jakuba trwa msza w intencji ludzi słowa i pióra. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą szlakiem redakcji i drukarń „Gazety Olsztyńskiej”. Szlak zakończy się przy głazie poświęconym Sewerynowi Pieniężnemu na olsztyńskim Podzamczu.

Po południu w Książnicy Polskiej w Olsztynie odbędzie się spotkanie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak. „Tamte lata, tamci ludzie” to tytuł najnowszej książki pisarki. Jest to rzecz o uniwersytetach ludowych: mazurskim i warmińskim. Uniwersytety zakładane były po II wojnie światowej i prowadzone przez Jana Boenigka i Karola Małłka – wyjaśniła Joanna Wańkowska-Sobiesiak.

00:00 / 00:00

Spotkanie autorskie z Joanną Wańkowską-Sobiesiak rozpocznie się o godzinie 17 w Książnicy Polskiej w Olsztynie.

Od lewej: 3-letnia Halina, mama Wanda Pieniężna, 7-letnia Ewa, 5-letnia Maria, 11-letni Konstanty i ojciec Seweryn Pieniężny. Fotografia znajduje się w katalogu muzealiów Domu „Gazety Olsztyńskiej”.

Szlak Pamięci Seweryna Pieniężnego. Fot. P. Getka

Autor: A.Socha/M.Szczygło
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężny, rocznica
Zginął tragicznie 27 lat temu. Pamięć o legendarnym kierowcy rajdowym Marianie Bublewiczu wciąż żywa

 Jego fani i przyjaciele z całej Polski tradycyjnie spotkali się w Olsztynie, żeby wspólnie złożyć kwiaty i znicze na grobie rajdowego wicemistrza Europy. Marian Bublewicz był ...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV