Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej w Olsztynie
![Z ambasadorem Węgier w Polsce Ivan Gyurcsikiem spotkał się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Fot. A. Piedziewicz](http://ro.com.pl/wp-content/uploads/2016/04/polska-węgry-1024x528.jpg)
Z ambasadorem Węgier w Polsce Ivan Gyurcsikiem spotkał się wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Fot. A. Piedziewicz
Wojewoda warmińsko-mazurski spotkał się z ambasadorem Węgier. Okazją były obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Ale jak informuje wojewoda Artur Chojecki, rozmowa z ambasadorem dotyczyła też innych tematów.
Ambasador Węgier dr Ivan Gyourcsik również mówił o potencjale współpracy gospodarczej, ale też podkreślał rolę Olsztyna podczas manifestacji solidarności z Węgrami w 1956 roku, podczas antysowieckiego powstania w tym kraju.
W węgierskim powstaniu w październiku i listopadzie 1956 roku zginęło około 2,5 tysiąca osób, ponad 13 tysięcy zostało rannych. Natomiast bieżący rok, decyzją parlamentów Polski i Węgier, został ustanowiony rokiem solidarności między obydwoma narodami.
Złożeniem kwiatów i odegraniem hymnów Węgier i Polski rozpoczęły się w Olsztynie obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Na placu Bema wspominano wydarzenia z października 1956 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna wyszli wyrazić poparcie dla antysowieckiego powstania na Węgrzech. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak oraz ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gyurcsik mówili o historycznych i współczesnych związkach Polski i Węgier.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
W węgierskim powstaniu w październiku i listopadzie 1956 roku zginęło około 2,5 tysiąca osób, ponad 13 tysięcy zostało rannych. Około 200 tysięcy osób uciekło z kraju.
W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział samorządowcy, mieszkańcy Olsztyna, a także Pál Attila Illés – pierwszy sekretarz ds. politycznych i wicekonsul w Ambasadzie Węgier w Warszawie. Uroczystości uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie.
60 lat temu w akcie solidarności z Węgrami walczącymi o wolność, na Plac Bema w Olsztynie przyszło około 20 tysięcy studentów Wyższej Szkoły Rolniczej i mieszkańców Olsztyna. Była to największa tego typu manifestacja w Polsce.
Tradycja polsko-węgierskich spotkań w olsztyńskim Starostwie Powiatowym zrodziła się w 2006 roku. Na pamiątkę wydarzeń z października 56′ na ścianie starostwa odsłonięto tryptyk poświęcony węgierskim powstańcom oraz studentom i mieszkańcom Olsztyna.
(apie/karp/bsc)