Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony, Szczytno
Dzieci uratowały młodego wilczka. Godna pochwały postawa wypoczywających na Mazurach
Dzieci wypoczywające na Mazurach znalazły uwięzione w głębokim dole szczenię wilka. Dzięki ich natychmiastowej reakcji, wilczek został uwolniony przez leśników i wypuszczony do lasu – poinformowało Nadleśnictwo Korpele.
Szczenię wilka wpadło do głębokiego dołu wykopanego na prywatnym polu, nieopodal lasu. Maluch nie był w stanie samodzielnie się wydostać.
Uwięzionego i wystraszonego wilczka znalazły tam dzieci wypoczywające w okolicy. Powiadomiły właściciela gospodarstwa agroturystycznego, a ten przekazał wiadomość leśniczemu z Leśnictwa Kulka w Nadleśnictwie Korpele.
Po przybyciu na miejsce leśnicy potwierdzili, że jest to bardzo młody wilk. Po zgłoszeniu nietypowego znaleziska do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie podjęli próbę uwolnienia zwierzęcia.
Bez problemów wyciągnęli go z dołu. Wilczek był w dobrej kondycji, nie wykazywał oznak choroby, nie zachowywał się agresywnie. Po uwolnieniu od razu pobiegł do lasu, do swoich
– powiedział Krzysztof Baszak z Nadleśnictwa Korpele.
Leśnicy są przekonani, że młody wilk nie był uwięziony zbyt długo i teraz bez trudu odnajdzie matkę i wróci do swojej rodzinnej watahy.
– Uwolnione przez leśników z Nadleśnictwa Korpele i wypuszczone do lasu, doskonale sobie poradzi – zapewniał Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo. Znawca i miłośnik tych dzikich zwierząt dodaje, że młode wilczki mają teraz czas zwiedzania świata.
Właśnie w tym okresie młode wilczki, które mają po 2,5 miesiąca, wędrują już na dalsze odległości od nory – nawet do 2 km. Mogą sobie wędrować i badać najbliższe otoczenie, ale zawsze ze swoją rodziną się odnajdują. Z tym nie ma absolutnie żadnego problemu. Wilk, wypuszczony z dołu, w ciągu najbliższych godzin może znaleźć swoją rodzinę
– podkreślił Gełdon.
Jak podkreślają, godna pochwały jest postawa dzieci, które po znalezieniu wilczka od razu powiadomiły dorosłych, a ci odpowiednie służby. Dzięki takiej reakcji można było szybko podjąć działania i pomóc uwięzionemu zwierzęciu, żeby wróciło do swojego naturalnego środowiska.
Nadleśnictwo Korpele administruje lasami należącymi m.in. do wielkiego kompleksu Puszczy Piskiej i do Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz wieloma niewielkimi kompleksami leśnymi. Jak szacują służby ochrony środowiska, w całym województwie warmińsko-mazurskim żyje 160 wilków.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Boguszewski (PAP)/J. Golon
Redakcja: M. Rutynowski