Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

„Dwukrotnie tracili majątek”. Ponad 420 tysięcy złotych otrzymają spadkobiercy właścicieli gospodarstwa z powiatu nidzickiego

Gospodarstwo zostało odebrane w wyniku decyzji nacjonalizacyjnej z 1950 roku. Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Wyrok jest nieprawomocny. Chodzi o prawie 53-hektarowe gospodarstwo położone we wsi między Nidzicą a Mławą. Rodzina, której spadkobiercy domagali się odszkodowania od Skarbu Państwa, przeżyła w czasie wojny i tuż po niej podwójny dramat. Ojciec rodziny oraz dwójka dzieci zginęli w niemieckim obozie pracy. Rodzina dwukrotnie traciła swój majątek. Po raz drugi bezpowrotnie. Najpierw w czasie II wojny światowej, gdy gospodarstwo zabrali Niemcy, a następnie po wojnie, gdy własność odebrały władze komunistyczne.

Spadkobiercy właściciela żądali od Skarbu Państwa odszkodowania za decyzję nacjonalizacyjną z 1950 roku, w ramach reformy rolnej. Po przejęciu nieruchomości przez Skarb Państwa sprzedano ją wraz z gruntami o łącznej powierzchni co najmniej 37,5 ha. Jedynie za te grunty spadkobiercy mogli uzyskać odszkodowanie.

We władaniu Skarbu Państwa jest natomiast około 12 ha i te grunty spadkobiercy mogą odzyskać.

Sąd Okręgowy w Olsztynie, za bezprawne przejęcie nieruchomości, zasądził od Skarbu Państwa na rzecz spadkobierców dawnych po 84,5 tysiąca złotych odszkodowania. Spadkobiercy domagali się po 90 tysięcy złotych. Prokuratoria Generalna RP wniosła o oddalenie powództwa z uwagi na przedawnienie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że roszczenie nie uległo przedawnieniu, w zdecydowanej większości uwzględnił powództwo i zasądził od Skarbu Państwa na rzecz każdego z powodów kwoty po 84,5 tysiąca złotych.

Sąd, podając ustne motywy rozstrzygnięcia zwrócił uwagę, że decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2012 roku, na podstawie której stwierdzono nieważność decyzji nacjonalizacyjnej z 1950 roku była ostateczna i w związku z tym powodowie mogli domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa.

Dramat rodziny zaczął się w 1940 roku

Ojciec rodziny Władysław wraz z 4 spośród 6 dzieci został wywieziony z majątku do hitlerowskiego obozu pracy w Soldau (Działdowie), a na ich gospodarstwie osiedlił się osadnik niemiecki. Mężczyzna i jego dwójka dzieci zginęli w obozie. Obóz przeżyła córka i syn, który uciekł z obozu i w 1945 roku osiedlił się w gospodarstwie swoich rodziców. Założył rodzinę i razem z żoną pracował na roli aż do momentu wysiedlenia w 1950 roku przez władze komunistyczne. Orzeczeniem z 14 lutego 1950 r. Urząd Wojewódzki Warszawski uznał, że rodzina utraciła gospodarstwo na mocy dekretu PKWN z 1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej.

Jak wskazano w pozwie, w momencie doręczenia tego orzeczenia gospodarujący wówczas na tej ziemi dostali nakaz opuszczenia gospodarstwa w ciągu kilku minut.

Gospodarz został brutalnie wypędzony ze swojego rodzinnego majątku. Nie mógł zabrać ze sobą nawet rzeczy osobistych. Zakazano jemu i jego rodzinie osiedlenia się w tym samym powiecie, w którym znajdowało się ich gospodarstwo, tj. powiecie mławskim

– wskazano w pozwie.

Po przejęciu majątku w II połowie XX w. doprowadzono do całkowitego zniszczenia części budynków gospodarskich: stodoły i chlewni. Dom i obora istnieją do dziś, ale są znacznie przebudowane, ich obecny stan nie odpowiada temu, jaki był w chwili przejęcia przez Skarb Państwa – wskazano w pozwie.

Redakcja B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, pieniądze, Olsztyn, Nidzica, odszkodowanie, gospodarstwo, Soldau, spadkobiercy, Skarb Państwa, nacjonalizacha
Sąd stwierdził nieważność wyborów do Rady Miasta Ruciane-Nida w jednym z okręgów wyborczych i oddalił kilka protestów

Sąd Okręgowy w Olsztynie stwierdził nieważność wyborów w okręgu wyborczym numer 11 do Rady Miasta Ruciane-Nida w sprawie wyboru radnego Roberta Rydzewskiego. Stwierdził również wygaśnięcie jego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV