Dwóch kucharzy w audycji „Radio od kuchni”. To gwarancja, że było pysznie
„Po pierwsze tradycja”. To hasło środowej audycji Radio od kuchni oraz tytuł książki naszego gościa, Aleksandry Juszkiewicz – zwyciężczyni dziewiątej edycji MasterChef Polska.
Ola na co dzień mieszka w Giżycku i pracuje w Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Niedawno ukazała się jej książka, o której sama pisze: „Kuchnia polska jest zaskakująca, pełna smaków i wariacji… Chciałam zaakcentować moją przynależność do jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie – Warmii i Mazur. Dlatego właśnie znajdziecie w tej książce wiele przysmaków z tego regionu”.
Głównym produktem w naszej kuchni była wieprzowina. Dostarczył nam ją pan Jarosław Flis z Zakładu Wędliniarskiego „Flis-Pol” z Miłomłyna, należącego do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.
Przygotowaliśmy polędwiczki wieprzowe z dodatkami, przekąskę z kaszy gryczanej i polędwiczki dojrzewającej z Miłomłyna oraz golonkę w podpiwku według przepisów Maćka Maciejewskiego. Dwóch doskonałych kucharzy w jednej kuchni to gwarancja, że było pysznie!
Polędwiczki wieprzowe w pudrze z borowików, sosie żurawinowym, babka ziemniaczana
Składniki:
- polędwiczki wieprzowe 1 szt. (ok. 0,5 kg polędwiczki)
- 100 g suszonych grzybów
- 10 plastrów boczku surowego wędzonego
- sól
- pieprz
- lubczyk
- 100 g żurawina (prościej konfitura żurawinowa)
- ok. 50 g cukru
- białe wino półwytrawne
- ziemniaki z duża zawartością skrobi (np. irga)
- 0,75 kg ziemniaków
- 1 mała cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1/4 szklanki gorącego mleka
- 1 jajko
- 1 płaska łyżka mąki pszennej
- sól, pieprz
- tymianek
- majeranek
Przygotowanie:
Grzyby suszone zblendować. Polędwiczkę oczyścić i zamarynować w przyprawach (sól, pieprz, lubczyk) i obtoczyć w pudrze z grzybów suszonych. Następnie owinąć w boczek i odłożyć do lodówki. Żurawinę umyć, wrzucić do rondla, wlać wodę, zasypać cukrem i dusić, następnie zmiksować. Polędwiczkę upiec w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez ok. 20 minut w zależności od wielkości polędwiczki.
Przygotowanie babki ziemniaczanej:
Ziemniaki obrać i zetrzeć na małych oczkach tarki lub wykorzystać maszynę. Cebulę również pokroić w kostkę, dodać rozdrobniony czosnek – podsmażyć. Cebulę dodać do startych ziemniaków. Wszystko zalać gorącym mlekiem. Wymieszać z jajkiem i mąką. Dodać przyprawy. Podana porcja spokojnie mieści się w formie do tarty/pizzy. Wstawić babkę do piekarnika nagrzanego do ok. 190 stopni Celsjusza i piec ok. 45 minut.
Przekąska z kaszy gryczanej i polędwiczki dojrzewającej z Miłomłyna
Składniki:
- 100 g kaszy gryczanej
- 200 g polędwiczki
- 100 ml mleka
- 1 szt. papryki
- 50 g ser welski
- 1 mała marchewka
- sól, pieprz
- 2 ząbki czosnku
- ok. 50 g mąki
- 1/2 szt pietruszki
- olej do smażenia
- jajo
- 1 szt. małego pomidora
Przygotowanie:
Ugotować kaszę gryczana ostudzić. Dodać jajo, mąkę, sól, pieprz i czosnek – wymieszać. Upiec w formie do muffin. Schab pokroić i namoczyć w mleku. Pokroić warzywa i piec w 180 stopniach Celsjusza przez ok. 15 minut. Schab usmażyć, dodać warzywa, posypać serem welskim na gorącą potrawę.
Golonka w podpiwku
Składniki:
-
- 2 szt. golonki
- 2 szt. marchewki
- 1 szt. pietruszki
- 1/2 selera
- 0,5 l piwa podpiwek warmiński
- majeranek, gałka muszkatołowa, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz
Przygotowanie:
Golonki dokładnie umyć i przyprawić, odstawić w chłodne miejsce na 3-4 godziny. Ułożyć golonki do naczynia żaroodpornego i zapiec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20 minut, następnie dodać pokrojone w kostkę warzywa i doprawić przyprawami według własnego smaku. Zalać piwem, przykryć pokrywą i dusić w piekarniku do miękkości.