Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dwaj olsztyńscy naukowcy zostali członkami PAN

Od lewej profesor Adam Zięcik i profesor Andrzej Ciereszko. Fot. PAN

Członkami Polskiej Akademii Nauk zostali profesorowie: Adam Zięcik i Andrzej Ciereszko z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Wybrało ich Zgromadzenie Ogólne PAN.

Profesor Adam Zięcik – to wieloletni dyrektor Instytutu i wiceprezes PAN w latach 2013-2015, od 2004 roku pełnił w PAN-ie funkcję członka korespondenta. Teraz został powołany na członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk. Profesor Zięcik jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia dla polskiej nauki, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Medalu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Działalność badawcza profesora obejmuje fizjologię i endokrynologię rozrodu zwierząt. Wyniki jego prac publikowane są w najbardziej prestiżowych czasopismach na całym świecie.

Profesor Andrzej Ciereszko, który jest kierownikiem Zakładu Biologii Gamet i Zarodka Instytutu PAN został wybrany członkiem korespondentem. Profesor Ciereszko specjalizuje się w biologii i biotechnologii zwierząt gospodarskich. Zespół badawczy pod jego kierunkiem zidentyfikował białka nasienia ryb uznawanych za najważniejsze w polskiej hodowli. Profesor Ciereszko jest również współautorem międzynarodowej procedury patentowej dla metody kriokonserwacji nasienia ryb łososiowatych i jej wdrożenia do programów hodowlanych.

 

(PAN/bsc)

Więcej w profesor, Polska Akademia Nauk, PAN, Adam Zięcik
Jubileusz naukowca i sportowca prof. Janusza Czerwińskiego

Jako zawodnik grał w reprezentacji Polski szczypiornistów, jako trener doprowadził po raz pierwszy polską drużynę na podium olimpijskie, a jako naukowiec był rektorem oliwskiej Akademii Wychowania...

Zamknij
RadioOlsztynTV