Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drogie podróże koleją. Czy uda się obniżyć koszty?

Zarówno rząd jak i samorządy szukają sposobów na poprawę sytuacji związanej z rosnącymi kosztami podróży koleją. Problem dotyczy zarówno pociągów Intercity jak i Polregio.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział korektę cen biletów kolejowych. Na konferencji prasowej w sprawie kosztów przejazdów pociągami będzie rozmawiał z kierownictwem resortu infrastruktury.

Na tym poziomie ceny nie pozostaną. Jesteśmy w okresie wysokiej inflacji i nie chcę, aby różne części gospodarki narodowej – w tym przypadku bardzo ważna część jaka wiąże się z komunikacją kolejową – dokładały cegiełkę do inflacji (…) Będę domagał się od Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych (…) po to aby doprowadzić do jak najniższych cen biletów.

00:00 / 00:00

Z początkiem roku PKP Intercity podniosły o kilkanaście punktów procentowych ceny biletów. Dostosowano je do rosnących cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji. Wpływ na tę decyzję miała też inflacja.

Podobnie sytuacja wygląda w spółce Polregio. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o przekazaniu dodatkowych 22 milionów 200 tysięcy złotych na przewozy kolejowe realizowane przez Polregio. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na pokrycie wyższych kosztów energii i paliwa oraz podwyżki wynagrodzeń dla pracowników.

Samorząd przeznaczył 5 milionów złotych na wzrost wynagrodzeń pracowników olsztyńskiego zakładu Polregio. 9 milionów 200 tysięcy zostanie przeznaczonych na energię i paliwo, 8 milionów złotych na przywrócenie na tory pociągu elektrycznego Elf, który jest jednym z najmłodszych pojazdów regionalnego taboru.

To największe jak do tej pory środki, jakie przekazał samorząd województwa na realizację przewozów kolejowych na Warmii i Mazurach.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/J. Golon

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, kolej, podwyżka, bilety, prąd, Intercity, koszty
Wszędzie dociera prąd. Służby opanowały sytuację po sobotnich śnieżycach

Energetycy usunęli w regionie wszystkie awarie prądu po sobotnich śnieżycach, które przeszły nad Warmią i Mazurami. Energii elektrycznej nie miało ponad 30 odbiorców w okolicach Gołdapi....

Zamknij
RadioOlsztynTV