Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Drastycznie zmalał ruch na przejściach granicznych z Rosją

Fot. W-MOSG

Z powodu pandemii maleje ruch na polsko-rosyjskich przejściach granicznych. W ubiegłym roku na dwóch czynnych drogowych przejściach z obwodem kaliningradzkim straż graniczna odprawiła ponad 235 tysięcy osób w obu kierunkach.

Mniejszy ruch na granicy

To ponad trzy razy mniej niż w 2020 roku. Jak poinformowała mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, w ubiegłym roku odprawiono ponad 200 tysięcy cudzoziemców, w tym 130 tysięcy Rosjan oraz 35 tysięcy Polaków.

W 2019 roku ruch wyniósł 3 miliony 568 tysięcy 111 osób. Polaków było milion 268 tysięcy 790, cudzoziemców – 2 miliony 299 tysięcy 321, z czego 2 miliony 24 tysiące 892 to Rosjanie.

W 2020 roku ruch na przejściach granicznych spadł do 777 tysięcy 431 podróżnych. Granicę przekroczyło 253 tysiące 775 Polaków, 523 tysiące 656 cudzoziemców, w tym 458 tysięcy 503 Rosjan.

Mniejszy ruch na granicy związany z pandemią wcale nie oznacza mniej pracy dla funkcjonariuszy (…) Oprócz odpraw podróżnych i ochrony tzw. zielonej granicy, delegowani są do wsparcia kolegów ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie i do pełnienia służby w ochronie obiektów, w których przebywają cudzoziemcy.

– oceniła mjr Aleksandrowicz.

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie i budynku internatowym, przebywa obecnie 400 cudzoziemców. Najwięcej, bo 320 to obywatele Iraku. Cudzoziemcy mają zapewnione bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie oraz opiekę medyczną: lekarza, stomatologa, pielęgniarki i ratowników medycznych. Mają też zapewnionego opiekuna socjalnego. Jest także osoba, która pomaga cudzoziemcom w złożeniu wniosków o ochronę międzynarodową – wyjaśniła rzecznik.

Strzeżony ośrodek dla cudzoziemców w Kętrzynie. Fot. PAP/T. Waszczuk

Walka z przemytem

Funkcjonariusze walczą też z przemytem. Od początku roku na terenie Warmii i Mazur oraz w całej Polsce ujawnili nielegalne towary o wartości 44 milionów złotych. Największą wartość stanowiła krajanka tytoniowa, bo aż 36 milionów złotych.

Rozbito prawie 20 grup przestępczych w tym 6 międzynarodowych. Ponad 150 osób usłyszało zarzuty udziału w grupie przestępczej, w tym 70 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (…) Wobec 80 skierowano do sądu akty oskarżenia, a wobec 30 osób zamieszanych w nielegalne biznesy tytoniowe, czy narkotykowe zastosowano areszty

– podsumowała mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Fot. W-MOSG

Fot. WMOSG

Ponad 200 tys. odpraw na granicy z obwodem kaliningradzkim

Redakcja B. Świerkowska-Chromy za A. Libudzka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemyt, Polska, Obwód Kaliningradzki, Rosja, straż graniczna, Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców, przejście raniczne
Polska obejmuje prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

1 stycznia 2022 r. oficjalnie rozpocznie się polska prezydencja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jej priorytetem ma być aktywne zapobieganie i łagodzenie konfliktów oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV