Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska obejmuje prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Fot. K. Ośko

1 stycznia 2022 r. oficjalnie rozpocznie się polska prezydencja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jej priorytetem ma być aktywne zapobieganie i łagodzenie konfliktów oraz sytuacji kryzysowych – zapowiedział szef MSZ Zbigniew Rau.

Polska obejmie roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE będzie trwało od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Jak zapowiada MSZ, minister Rau oficjalnie zainauguruje nasze przewodnictwo i przedstawi jego priorytety 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Polska będzie współpracować w ramach tzw. trójki OBWE z poprzednim i kolejnym przewodnictwem – Szwecją oraz Macedonią Północną.

Szwecja przekazała Polsce przewodnictwo podczas grudniowej Rady Ministerialnej OBWE w Sztokholmie, Polska formalnie zacznie je sprawować od początku nowego roku. Szef polskiej dyplomacji zapewnił w stolicy Szwecji, że Polska jest gotowa do pracy, a polską prezydencję charakteryzować będą: odpowiedzialność, realizm oraz solidność. Rau – jak przekazuje MSZ – podkreślił również, że „priorytetem polskiego przewodnictwa będzie aktywne zapobieganie i łagodzenie konfliktów i sytuacji kryzysowych”.

W połowie lipca w Wiedniu podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE Rau mówił także, że Polska podczas prezydencji chce zabiegać o stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Podkreślał, że jednym z najbardziej ekstremalnych i aktualnych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa jest rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

Polska będzie w pełni wspierać wszystkie dyplomatyczne wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji wewnątrz i dookoła Ukrainy zgodnie z Porozumieniami mińskimi i z pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej międzynarodowo uznanych granic

– mówił minister Rau.

Jak podkreślał, na świecie jest bardzo dużo sytuacji konfliktowych – przede wszystkim tzw. zamrożonych konfliktów. Wystarczy wymienić ten na Ukrainie i wokół Ukrainy, pamiętamy o Mołdawii, o Gruzji. Bardzo istotnym dla zaangażowania OBWE jest konflikt miedzy Armenią i Azerbejdżanem, mamy bardzo trudną sytuację na Białorusi – wymieniał Rau. W jego ocenie Polska obejmie przewodnictwo w OBWE w bardzo trudnym czasie. Polskie priorytety sprowadzać się mają do tzw. trzech wymiarów czy trzech koszyków działalności OBWE. – Pierwszy to sfera konfliktów wojskowych i politycznych, drugi to kwestie ekonomiczne, a trzeci to prawa człowieka – powiedział Rau.

To, co jest dla polskiego przewodnictwa najistotniejsze (…), sprowadza się do poszukiwania sposobów przede wszystkim ulżenia cywilom, którzy są poszkodowani w wyniku przedłużających się, nierozwiązanych konfliktów. Szczególnie chodzi nam o osoby najbardziej dotknięte takimi konfliktami – kobiety, dzieci, ludzie starsi, niepełnosprawni

– mówił szef polskiej dyplomacji.

Według niego do tej pory kwestie te pojawiały się w działalności OBWE, ale nigdy nie zostały określone jako priorytety. – I właśnie do tego będziemy dążyć (…) Będę się starał, żeby to była taka myśl przewodnia polskiej prezydencji – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

OBWE skupia 57 państw uczestniczących. Geneza organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 r. Prace OBWE koncentrują się na trzech wymiarach: politycznym, ekonomiczno-środowiskowym oraz ludzkim, które wspólnie tworzą unikalną dla OBWE wszechstronną koncepcję bezpieczeństwa.

Autor: K. Kostrzewa (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska, minister spraw zagranicznych, OrganizacjaBezpieczeństwa i Współpracy w Europie
Nowe miasta na mapie Polski. Wśród nich m.in. Olsztyn

Na mapie Polski pojawiło się 10 kolejnych miejscowości ze statusem miasta. Tym samym na mapie naszego kraju od 1 stycznia będą 964 miasta. O nadaniu statusu...

Zamknij
RadioOlsztynTV