Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dr Karol Wojtowicz: emocje decydują o tym, co się dzieje na giełdzie

Fot. K. Ośko

Gościem Leszka Cimocha w audycji Po pierwsze gospodarka był dr Karol Wojtowicz z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.

Audycja poświęcona była giełdom papierów wartościowych. Zdaniem dr. Karola Wojtowicza giełdę moglibyśmy porównać do rynku, na którym z jednej strony są podmioty, które zgłaszają zapotrzebowanie na kapitał – czyli przedsiębiorstwa, spółki. Z drugiej natomiast są inwestorzy, którzy dysponując oszczędnościami, nadwyżkami, mają możliwość zainwestowania swoich oszczędności w te przedsięwzięcia, które ich zdaniem są obiecujące i przyniosą korzyści w wymiarze finansowym.

Na giełdzie rządzą emocje – jedną z nich jest chciwość, drugą strach – stwierdził gość audycji:

Tak naprawdę one decydują o tym, co tak naprawdę dzieje się z cenami akcji, co się dzieje na giełdzie. Bez wątpienia jest to miejsce, gdzie możemy pomnażać swoje oszczędności. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Każdy z inwestorów szuka swojej metody, by uzyskać wyższe zyski niż rynkowe stopy zwrotu z innych inwestycji.

Giełda Papierów Wartościowych istnieje w Polsce od 30 lat. Pojawiła się w 1991 roku w Warszawie, notowano wówczas 5 spółek. Obecnie na głównym parkiecie jest 420-430 spółek. Dodając do tego rynek NewConnect, jest to około 800 emitentów.

Posłuchaj audycji Po pierwsze gospodarka

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w giełda
Padł ofiarą internetowego oszusta i stracił prawie 50 tysięcy złotych

Skusiła go oferta szybkiego zarobku dużych pieniędzy. W efekcie stracił 48 tysięcy złotych. Ofiarą oszustwa "na bitcoina" padł mieszkaniec gminy Pozezdrze, który przeglądając strony internetowe na...

Zamknij
RadioOlsztynTV