Dr Karol Wojtowicz: emocje decydują o tym, co się dzieje na giełdzie
Gościem Leszka Cimocha w audycji Po pierwsze gospodarka był dr Karol Wojtowicz z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.
Audycja poświęcona była giełdom papierów wartościowych. Zdaniem dr. Karola Wojtowicza giełdę moglibyśmy porównać do rynku, na którym z jednej strony są podmioty, które zgłaszają zapotrzebowanie na kapitał – czyli przedsiębiorstwa, spółki. Z drugiej natomiast są inwestorzy, którzy dysponując oszczędnościami, nadwyżkami, mają możliwość zainwestowania swoich oszczędności w te przedsięwzięcia, które ich zdaniem są obiecujące i przyniosą korzyści w wymiarze finansowym.
Na giełdzie rządzą emocje – jedną z nich jest chciwość, drugą strach – stwierdził gość audycji:
Tak naprawdę one decydują o tym, co tak naprawdę dzieje się z cenami akcji, co się dzieje na giełdzie. Bez wątpienia jest to miejsce, gdzie możemy pomnażać swoje oszczędności. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Każdy z inwestorów szuka swojej metody, by uzyskać wyższe zyski niż rynkowe stopy zwrotu z innych inwestycji.
Giełda Papierów Wartościowych istnieje w Polsce od 30 lat. Pojawiła się w 1991 roku w Warszawie, notowano wówczas 5 spółek. Obecnie na głównym parkiecie jest 420-430 spółek. Dodając do tego rynek NewConnect, jest to około 800 emitentów.
Posłuchaj audycji Po pierwsze gospodarka
Redakcja: K. Ośko