Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu jednym z laureatów wojskowych „oskarów”
Siedem osób uhonorowano nagrodą Buzdygany 2018. Wyróżnienia przyznaje miesięcznik „Polska Zbrojna”. Wśród wyróżnionych są żołnierze z jednostek z całego kraju oraz legendarny cichociemny.
Major Aleksander Tarnawski ps.”Upłaz”, który walczył w czasie drugiej wojny światowej. Piotr Zarzycki z „Polski Zbrojnej” powiedział, że wszystkich laureatów konkursu organizowanego od 25 lat łączy jedno: „chce im się bardziej„. Nagrodę przyznaje ją jury, składające się między innymi z laureatów poprzednich edycji.
Prestiżowe nagrody nazywane są wojskowymi „oskarami”. Wśród wyróżnionych są między innymi dowódca: Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu generał Krzysztof Motacki. Generał Motacki doceniony został za sformatowanie jednostki NATO, którą dowodzi w Elblągu. Ma pod sobą 250 oficerów, a także z armii sojuszniczych.
W gronie laureatów są także dwaj żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Bartoszyc i Giżycka. Kapitan Tomasz Dembiński z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nagrodę za stworzenie innowacyjnego programu taktycznego szkolenia walki w bliskim kontakcie. Sierżanta Krzysztofa Śliwińskiego z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej wyróżniono za pokazywanie, że mundur to nie tylko uniform, ale także zobowiązanie wobec społeczeństwa.
Wyróżnienia odebrali także m.in. ppłk Jarosław Neffe – twórca systemu szkolenia lotniczego oraz kapitan Anita Podlasin, która opracowała autorski program nauczania dla ratowników medycznych pola walki.
Laureatem Buzdygana przyznawanym przez czytelników miesięcznika „Polska Zbrojna” został pułkownik Szczepan Głyszczak. Internauci docenili go za stworzenie projektu „Wojownik”, który jest skierowany do weteranów poszkodowanych na misjach wojskowych. Pułkownik Głuszczak odbierając nagrodę powiedział, że to wielkie wyróżnienie, które dedykuje weteranom właśnie.
Magazyn „Polska Zbrojna” w ciągu 25 lat przyznawania Buzdyganów wyróżnił ponad 200 osób. Wśród laureatów są marynarze, piloci, żołnierze wojsk specjalnych, weterani zagranicznych misji i dyplomaci. Na przestrzeni lat „Buzdygany” wędrowały zarówno do generałów, jak i zwykłych szeregowych.
Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy