Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dom Pomocy Społecznej w Rangórach zostanie zlikwidowany. Dlaczego?

Fot. pcprelblag.pl

Dom Pomocy Społecznej w Rangórach koło Elbląga zostanie zlikwidowany. Taką decyzję podjęła Rada Powiatu na wniosek starosty.

Radni nie byli jednomyślni – 13 osób głosowało za, jedna przeciw, trzy wstrzymały się. Jak wyjaśnia starosta elbląski Maciej Romanowski, placówka przynosiła straty, a w ostatnim czasie spadła liczba chętnych do zamieszkania w niej.

Powiat ma trzy Domy Pomocy Społecznej, także w Tolkmicku i Władysławowie. To za dużo na około 60 tysięczną populację mieszkańców – tłumaczy starosta elbląski.

00:00 / 00:00

W Rangórach w domu dla kobiet nie ma naboru. Pensjonariuszki zostaną przeniesione do Tolkmicka, gdzie też są wolne miejsca. W tym roku powiat dopłaci do DPS-ów 700 tysięcy złotych. To z powodu wysokich kosztów utrzymania każdego miejsca, których nie pokrywają niskie renty i emerytury pensjonariuszy. Koszt dla jednej osoby to 4 tysiące zł, a w prywatnych jest to pięć tysięcy złotych, a nawet więcej. Rodziny też często nie są w stanie dopłacać do DPS-ów samorządowych – dodaje Maciej Romanowski.

Dom Pomocy Społecznej w Rangórach będzie działał do końca tego roku. Jak zapewnia starosta – pracownicy placówki znajdą zatrudnienie w innych instytucjach zarządzanych przez powiat.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze
Były policjant mózgiem napadu na kantor. Wkrótce ogłoszenie wyroku

Zakończył się proces czterech mężczyzn oskarżonych o włamanie do kantoru wymiany walut przy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie. Zrabowali ponad 2,5 miliona złotych. Wśród nich jest były...

Zamknij
RadioOlsztynTV