Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Mężczyzna służył m.in. na ORP „Dragon”, który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.

Dyrektor orzyskiego Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej Beata Szymankiewicz poinformowała, że marynarski worek przekazał do muzeum wnuk starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego – Paweł. – Worek towarzyszył dziadkowi naszego darczyńcy podczas powrotu do kraju po 8 latach poniewierki – przekazała Szymankiewicz.

Orzyskie muzeum poinformowało, że przed wybuchem wojny Stanisław Leszczyński pełnił służbę w 85 Pułku Piechoty w Nowej Wilejce. Brał udział w kampanii wrześniowej w ramach Armii Prusy (19 DP), a na szlaku od Piotrkowa Trybunalskiego ku Wiśle został ranny.

30 września został wzięty do niewoli sowieckiej, z której uciekł, ale został schwytany przez Niemców. Po krótkim pobycie w obozie jenieckim został zwolniony do domu we wsi Lipa koło Przasnysza, skąd wywieziono go „na roboty” w okolice Królewca

– podało muzeum.

Z robót przymusowych pan Stanisław także uciekł. – Został schwytany na granicy litewskiej i aresztowany. Władze sowieckie oskarżyły go o szpiegostwo i został skazany na 3 lata łagru na dalekiej północy – podała Szymankiewicz. Wyrok w łagrach Leszczyński odsiadywał do 19 października 1941 roku, a na mocy układu Sikorski – Majski wstąpił to Armii gen. Andersa w Tocku. Następnie służył w Palestynie, a potem przydzielono go do marynarki wojennej.

Jego pierwszym okrętem był ORP „Dragon”, pełnił służbę w maszynowni. W 1944 r. ORP „Dragon” wspierał lądowanie w Normandii, gdzie został storpedowany. Pan Stanisław przeżył jako jedyny z maszynowni, siła wybuchu była tak duża, że wyrzuciło go z okrętu na około 100 m. Po kilku godzinach przebywania w wodzie został podjęty przez okręt Royal Navy

– podało orzyskie muzeum.

Dramatyczny wypadek na „Dragonie” nie zakończył marynarskiej kariery Stanisława Leszczyńskiego – przeokrętowano go na ORP „Piorun”, a następnie na ORP „Conrad”, gdzie pływał do końca wojny. Ze służby na okręcie został zwolniony 18 lutego 1948 roku.

Cały swój dobytek zmieścił do worka, który został opisany: „st.mar. St. Leszczyński wieś Lipa, gmina Jednorożec, pow. Przasnysz, kraj Polska”

– podała Szymankiewicz.

Marynarski worek Stanisława Leszczyńskiego nie wymaga konserwacji, jest w dobrym stanie. – Musimy przearanżować ekspozycję, by worek miał godne miejsce w naszej placówce – dodała Beata Szymankiewicz.

W orzyskim muzeum eksponowanych jest bardzo wiele militariów i elementów ubioru żołnierskiego. Można tam podziwiać m.in. mundury żołnierzy z różnych krajów, czy chusty, jakimi przed laty zdobili ramiona wychodzący do rezerwy. W muzeum jest też makieta przedwojennego Orzysza oraz makieta osiedla nawodnego, jakie budowali na Mazurach Prusowie.

Fot. Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Redakcja: Ł. Sadlak
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

 

Więcej w Orzysz, muzeum wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Po latach wróci na mapę połączeń. „Kręgosłup kolejowy Mazur uzyskał finansowanie”

Będą pieniądze na modernizację linii kolejowej z Czerwonki do Orzysza przez Mrągowo i Mikołajki. Na konferencji prasowej w Mrągowie mówili o tym politycy PiS. Informowali, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV