Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do końca grudnia do szpitali trafi 25 mln złotych. Poprawi się też jakość i dostępność świadczeń zdrowotnych

Od lewej: M.Mil – rzecznik W-M NFZ, A.Zakrzewski – prezes W-M NFZ, A.Chojecki – wojewoda warmińsko-mazurski. Fot. K.Olszewski

Około 1 miliarda złotych  trafi do końca grudnia do polskich szpitali. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, dzięki tzw. specustawie, która weszła w życie 14 grudnia.

To ustawa rządowa o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń i opieki zdrowotnej. Z tej puli Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje nadwykonania za rok 2016 i 2017. Na Warmię i Mazury trafi ponad 25 mln złotych – poinformował na konferencji prasowej wojewoda Artur Chojecki.

W tym roku mamy więcej pieniędzy dla mieszkańców naszego regionu. Łącznie w budżecie państwa udało się pozyskać około 3 miliardów złotych. Dzisiaj mówimy przede wszystkim o kwocie miliarda złotych, które w skali kraju są przeznaczone na realizację nad-limitów, nad-wykonań. To są środki, które bezpośrednio trafiają do szpitali.

Z 3 miliardów, które łącznie udało się pozyskać z budżetu państwa, ponad 700 mln przeznaczono także na doinwestowanie szpitali. Wśród nich znalazły się także placówki z naszego regionu.

Najwięcej pieniędzy otrzymały szpitale: MSWiA – ok. 34 mln zł i uniwersytecki – ok. 30 mln zł. W szpitalu uniwersyteckim to jest kilka dziedzin: neurologia, rehabilitacja i diagnostyka obrazowa. W przypadku MSWiA to świadczenia onkologiczne, czyli leczenie radioterapią.

– informuje Andrzej Zakrzewski, dyrektor NFZ w Olsztynie.

Zasilenie służby zdrowia z budżetu państwa ma w konsekwencji poprawić dostępność do świadczeń medycznych i skrócić kolejki na leczenie.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Autor: D.Grzymska
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, NFZ, specustawa
Komisja senacka nie wniosła poprawek do specustawy dotyczącej ASF. Odłowione dziki będą zabijane

Specustawa ma zwiększyć skuteczność zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Zakłada m.in. uśmiercanie odłowionych dzików, a nie przewożenie ich w inne miejsca – tak jak było do tej...

Zamknij
RadioOlsztynTV