Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dlaczego na święto sołtysów marszałek zaprosił tylko polityków PSL? – Pyta poseł Kukiz15

Na Samorządowy Dzień Sołtysa marszałek Gustaw Marek Brzezin – szef PSL na Warmię i Mazury, zaprosił tylko polityków PSL.

Poseł Kukiz 15 Andrzej Maciejewski pyta marszałka województwa o organizację ubiegłotygodniowego Samorządowego Dnia Sołtysa. Sugeruje upolitycznienie imprezy zorganizowanej za pieniądze samorządu województwa.

Święto sołtysów z Warmii i Mazur zorganizowano w piątek w Ostródzie. Przyjechało ponad tysiąc osób z całego województwa. Imprezę organizował marszałek, a pojawili się na niej prominentni działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego – w tym szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił m.in. o złożonym przez ludowców projekcie ustawy o samorządzie sołeckim.

Na obchodach nie było nikogo z innych partii. Nie zaproszono także posła Kukiz 15 Andrzeja Maciejewskiego, który jako szef  sejmowej komisji samorządu terytorialnego bywa zapraszany na różne imprezy.

Jaka jest puenta? Że pozostali posłowie mają w nosie sołtysów, a troszczy się o nich tylko PSL. Nie ma mojej zgody na to, żeby ktokolwiek upartyjniał i robił sobie imprezę za pieniądze publiczne

– mówi poseł.

Nie zaproszono też wojewody warmińsko-mazurskiego, z informacji dziennikarzy Radia Olsztyn wynika, że nie było również nikogo z Platformy Obywatelskiej, która wraz z PSL-em rządzi w województwie warmińsko-mazurskim. Mimo to marszałek Gustaw Marek Brzezin odpiera zarzuty o upolitycznienie. A dopytywany o dobór gości odpowiada:

Sołtysi są zainteresowani ustawą o samorządzie sołeckim, a ponieważ tylko jeden klub – PSL – taki projekt przygotował, stąd ta informacja była na tym święcie

– przekonuje marszałek.

Poseł Andrzej Maciejewski wysłał do marszałka pismo z pytaniami o koszt imprezy i listę zaproszonych. Złożenie interpelacji w tej sprawie zapowiadają również opozycyjni radni zasiadający w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Na Samorządowy Dzień Sołtysa marszałek Gustaw Marek Brzezin (PSL) zaprosił tylko polityków z PSL, na zdjęciu od lewej poseł Urszula Pasławska, marszałek, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz – prezes PSLu i wicemarszałek Wioletta Jaskulska

Autor: Andrzej Piedziewicz
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PSL, Brzezin, Władysław Kosiniak-Kamysz, sołtysi, maciejewski, kukiz15
Dziś Dzień Sołtysa. Obecni w każdej wsi są liderami lokalnych społeczności

Praca sołtysów nie jest łatwa tym bardziej, że nie jest wynagradzana finansowo. Żeby być dobrym sołtysem trzeba być zapaleńcem i społecznikiem - mówią Krystyna Ozga sołtyska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV