Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dermatolodzy wskazują, kto powinien unikać tatuaży

W Olsztynie kończy się interdyscyplinarna konferencja naukowo-szkoleniowa z udziałem dermatologów i reumatologów. Ponad 350 specjalistów z całej Polski wymienia się doświadczeniami w zakresie chorób, które wymagają współpracy.

Podczas trzydniowej konferencji odbyło się około 100 wykładów i dyskusji.

Jako dermatolodzy staramy się przedstawić manifestację skórną chorób związanych z zaburzeniami układu immunologicznego w przebiegu chorób reumatycznych. W ostatnim okresie jesteśmy świadkami wprowadzania do terapii nowych leków. Dzielimy się doświadczeniami z zastosowania tego leczenia. Jednocześnie przedstawiamy bardzo dużo przypadków trudnych do leczenia, które czasem są zaskoczeniem dla lekarza

– mówiły organizatorki konferencji prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek i prof. UWM Magdalena Krajewska-Włodarczyk.

Dr hab. n. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz dermatolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwracała uwagę na wpływ popularnych tatuaży na wyniki niektórych badań. Ma to szczególne znaczenie w wykrywaniu czerniaka.

Jeżeli tatuażysta zamaluje znamię, wprowadzi do znamienia pigment, to utrudni ocenę mikroskopową. Osobom, które mają liczne znamiona, mają jasny typ karnacji, łatwo się oparzają, radziłabym rezygnację z celowej pigmentacji skóry. A jeżeli już, to wykonanie jej na niewielkich obszarach.

Konferencję Skóra i Kości zorganizowano po raz trzeci. Jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie w Polsce.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja
Szef MON przekazał jednostce w Gołdapi sprzęt wojskowy mała Narew

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał jednostce w Gołdapi sprzęt wojskowy mała Narew. Szef MON wziął także udział w konferencji „Strategicznie o…” oraz sprawdzi wzmocnienie odcinka...

Zamknij
RadioOlsztynTV