Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Decyzja w sprawie dyrekcji domu dziecka w Lidzbarku Welskim

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

Po informacjach dotyczących znęcania się nad wychowankami, dyrekcja domu dziecka w Lidzbarku Welskim została odsunięta od pełnienia obowiązków służbowych.

O odsunięcie dyrekcji wystąpiło po kontroli placówki biuro Rzecznika Praw Dziecka. Dyrektorka i jej zastępca nie mają kontaktu z dziećmi w placówkach, które z kolei są pod stałą opieką psychologa.

W tej chwili są też wyciągane konsekwencje wobec niektórych wychowawców. Na pewno zostanie to wpisane w ich akta – powiedziała Danuta Kłosowska, prezes stowarzyszenia, które prowadzi dwie niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze w Lidzbarku Welskim. Zapewniła też, że personel stara się, by obecna sytuacja nie wpłynęła negatywnie na dzieci i praca z nimi przebiegała normalnie.

O wszczęciu dochodzenia w tej sprawie poinformowała w zeszłym tygodniu policja. Funkcjonariusze dostali sygnał o stosowanych tam niewłaściwych metodach wychowawczych. Te informacje potwierdził potem członek rodziny jednego z dzieci. Chodzi m.in o oblewanie dzieci brudną wodą. Zdjęcia, które mają to dokumentować, opublikowały niektóre portale. Według policji mogło też dojść do „wywożenia dziecka wieczorem do lasu, skąd musiało samo wrócić”.

Po wszczęciu dochodzenia dyrektorka placówki mówiła, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Zapewniała, że rzekome wywożenie dziecka do lasu to „zwykłe pomówienie”. Jej zdaniem pokazane na zdjęciach polewanie dzieci wodą było „formą zabawy”.

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

Istniejący od 5 lat dom dziecka w Lidzbarku Welskim to dwie sąsiadujące ze sobą placówki, prowadzone przez stowarzyszenie. W jednej przebywa czternaścioro, w drugiej około trzydzieściorga dzieci w wieku od 5 do 18 lat.

Lidzbarski dom dziecka miał dotychczas bardzo dobrą opinię. Był wielokrotnie kontrolowany – ostatnio kilka tygodni temu przez pracowników wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Nie stwierdzono wówczas żadnych uchybień.

Dom dziecka w Lidzbarku. Fot. Łukasz Węglewski

(pap/karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, znęcanie, dom dziecka
Dom dziecka w Lidzbarku Welskim pod lupą prokuratury

Prokuratura i policja sprawdzają, czy dochodziło do znęcania się nad wychowankami domu dziecka w Lidzbarku w powiecie działdowskim.  Placówkę kontrolował niedawno urząd wojewódzki i wówczas nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV