Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czyści Jak Łza nagrodzeni

Marek Markiewicz. Fot. Sławomir Ostrowski

Marek Markiewicz. Fot. Sławomir Ostrowski

Nasi radiowi koledzy – Marek Markiewicz i Jaromir Wroniszewski otrzymali statuetki im. Św. Jakuba – to coroczna nagroda przyznawana przez prezydenta Olsztyna.

Twórcy Teatrzyku Piosenki Satyrycznej „Czyści jak Łza” nie ukrywają, że ta nagroda uświadomiła im, ile już dokonali:

statuetki św. Jakuba

Wśród wyróżnionych jest także Marianna Kunikowska – działaczka społeczna, prezeska Olsztyńskiego Towarzystwa Amazonek :

statuetki św. Jakuba

Jaromir Wroniszewski. Fot. Sławomir Ostrowski

Jaromir Wroniszewski. Fot. Sławomir Ostrowski

Pozostali nagrodzeni to profesor Benedykt Błoński, który odebrał statuetkę za działalność naukową. Najlepszym sportowcem, zdaniem kapituły uznana została Joanna Jędrzejczyk, w kategorii gospodarka laur odebrali twórcy firmy „Zortrex„, zaś za szczególne zasługi dla Olsztyna św. Jakub trafił do firmy Dżus GK Architekci s.c.

(rl/os)


Poniżej więcej informacji nt. laureatów:

w dziedzinie: kultura –  Teatrzyk Piosenki Satyrycznej „Czyści Jak Łza”

Kabaret z Olsztyna, założony w 1975 roku, a zatem w minionym roku świętował jubileusz 30-lecia działalności. Z kolei w tym roku jego dwaj twórcy będą obchodzili 40-lecie wspólnej pracy artystycznej! W tym czasie powstało ponad 200 piosenek, liczne skecze, audycje radiowe, słuchowiska i wierszyki okazjonalne. Kabaret posiada własną audycję w ramówce Radia Olsztyn. Satyrycy brali też udział w telewizyjnych kabaretonach Stanisława Tyma, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej oraz programie Pawła Dłużewskiego „Flirty z Figlami”. Laureaci wielu nagród na przeglądach twórczości satyrycznej.

 

w dziedzinie: nauka – prof. sztuk muzycznych Benedykt Błoński

W 2012 roku obchodził 30-lecie pracy naukowej i artystycznej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Po ukończeniu studiów (1982 r.) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. W 1988 r. uzyskał doktorat w dziedzinie sztuki muzyczne, zaś w 1999 r. w wieku 42 lat otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W latach 1982-2009 pracował z Chórem im. prof. W. Wawrzyczka obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg nagród. Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany m. in. Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi czy Nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dorobku ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD. Od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską. Jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. F. Nowowiejskiego.

 

w dziedzinie: sport – Joanna Jędrzejczyk

Olsztyńska zawodniczka muay thai, kick-boxingu oraz mieszanych sztuk walki (MMA). Sześciokrotna mistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy oraz pięciokrotna mistrzyni Polski w muay thai. Pierwsza Polka w największej i najbardziej prestiżowej organizacji MMA na świecie – UFC oraz mistrzyni tejże organizacji w wadze słomkowej. W MMA startuje zawodowo od 2012 roku. W nocy z 14 na 15 marca 2015 r. zdobyła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, nokautując Amerykankę Carlę Esparzę w 2. rundzie pojedynku, który odbył się na gali UFC 185 w Dallas. 20 czerwca 2015 r. podczas UFC Fight Night w Berlinie obroniła pas mistrzowski, wygrywając przez TKO w trzeciej rundzie z Amerykanką Jessicą Penne. 14 listopada 2015 r. kolejny raz obroniła tytuł mistrzowski w walce z Valerie Letournau. Po tej walce branżowy portal Sherdog.com sklasyfikował ją na 1. miejscu w  kobiecym rankingu MMA.

 

w dziedzinie: gospodarka – firma ZORTRAX

Ta firma to olsztyński „rekin biznesu” i potwierdzenie tezy, że nie trzeba funkcjonować w wielkich ośrodkach miejskich, jak Warszawa, żeby osiągnąć spektakularny sukces. Producent drukarek 3D i materiałów do druku służących do zaawansowanego prototypowania dla projektantów, inżynierów i przemysłu. Urządzenia produkowane przez tę firmę, to obok drukarek 3D dedykowane oprogramowanie oraz materiały do druku. Pomysł na firmę zrodził się, gdy założyciele prowadzili sklep internetowy z częściami do drukarek RepRap. Prace nad własną drukarką 3D toczyły się równolegle z prowadzeniem sklepu, a środki na jej wyprodukowanie firma uzbierała w serwisie crowdfundingowym kickstarter.com. 24 października 2014 r. w Krakowie otworzyli pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie salon druku 3D. Firma jest laureatem licznych prestiżowych nagród. Jej założyciel otrzymał tytuł Przedsiębiorcy Roku w kategorii „Nowy Biznes” w konkursie organizowanym przez firmę doradczą EY. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla przedsiębiorców w Polsce, często nazywane „biznesowym Oscarem”. Ostatnio największa na świecie społeczność skupiona wokół druku 3D – 3DHubs.com ogłosiła ranking najlepszych drukarek 3D na 2016 r., w którym urządzenie naszego laureata zwyciężyło w kategorii Plug&Play.

 

w dziedzinie: działalność pozarządowa –  Marianna Kunikowska

Od 2000 roku Prezes istniejącego od 1994 r. Olsztyńskiego Towarzystwa Amazonek. Mimo przejścia czterech operacji serca i jednej operacji onkologicznej od 1997 roku niezwykle aktywnie działa na rzecz zapobiegania chorobom nowotworowym. Z jej inicjatywy od lat prowadzone są prelekcje dla młodzieży licealnej w ramach programów profilaktycznych „Zdążyć przed rakiem” i „Różowa wstążeczka”. Jej zasługą jest także pozyskanie sponsorów, którzy podarowali olsztyńskim Amazonkom meble i sprzęt komputerowy. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, w którym obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Odwiedza chore kobiety na oddziałach onkologicznych olsztyńskich szpitali. Jest współtwórcą informatora „Zdążyć przed rakiem” (2004 r.) i „Marszy Różowej Wstążki”, które od kilku lat odbywają się w październiku.

 

w dziedzinie: za szczególne zasługi dla Olsztyna – Dżus GK Architekci s.c

Ta firma skupia autorów projektu architektonicznego jednej z trzech części nowoczesnego kompleksu Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, według którego zagospodarowano d. plażę miejską przy ul. Jeziornej. W listopadzie 2015 roku dzieło architektów z Olsztyna jako jedyny kandydat z Polski znalazło się w ścisłym finale niebywale prestiżowego konkursu World Architecture Festival (WAF), pretendując do tytułu World Building of the Year 2015. Choć tytuł ostatecznie przypadł komu innemu, należy docenić ogromny wkład olsztyńskich architektów w kształtowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta w skali OGÓLNOŚWIATOWEJ. WAF to bowiem międzynarodowa impreza skoncentrowana wokół najnowszych osiągnięć światowej architektury. W czasie festiwalu, który w tym roku odbył się w Singapurze, odbywają się dziesiątki spotkań, konferencji, debat z udziałem znanych badaczy i słynnych architektów. Impreza powstała, by celebrować i promować najciekawsze i najbardziej wartościowe osiągnięcia architektury na całym świecie. To dla nas honor, że mieliśmy tam olsztyńskiego reprezentanta.

Czyści Jak Łza w blasku fleszy

Czyści Jak Łza w blasku fleszy fot. Ola Giak

Uroczystość wręczenia nagród. fot. Ola Giak

Uroczystość wręczenia nagród. fot. Ola Giak

Satuetka. fot. Ola Giak

Satuetka. fot. Ola Giak

Przeczytaj poprzedni wpis:
fot. pixabay
Za czy przeciw

W całej Polsce ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie przyjmowania imigrantów. To inicjatywa ugrupowania Kukiz '15. - Stop uchodźcom - mówi poseł ruchu...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV