Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy zniesienie limitów skróci kolejki do lekarzy specjalistów? Pacjenci są podzieleni

Fot. Adobe Stock

Już niedługo okaże się, czy zniesienie limitów skróci kolejki do lekarzy specjalistów? Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia nie narzuca już ograniczeń.

Rząd liczy, że będzie  podobnie jak wówczas, gdy 2 lata temu zniesiono limity na badania obrazowe. Teraz na tomograf lub na rezonans czeka się maksimum miesiąc. Wcześniej trzeba było czekać nawet ponad pół roku. Czy ten manewr spowoduje skrócenie kolejek do specjalistów? Pacjenci ostrożnie podchodzą do tematu.

Nie wydłużało to innych kolejek (…) Trudno powiedzieć, czy kolejki się skrócą, chyba nie, bo skąd tak raptownie znajdą się miejsca u specjalistów (…)  To chyba nie możliwe tak z dnia na dzień.

Bardziej optymistycznie patrzy na tę zmianę lekarz-urolog Zbigniew Purpurowicz, choć nie ukrywa, że w Polsce w pewnych dziedzinach medycyny brakuje specjalistów. Dodaje, że w specjalności urologicznej w regionie kolejki mogą się zmniejszyć bo lekarzy o tej specjalizacji nie brakuje.

To wspaniała idea dla pacjentów. Mam nadzieję, że będą mieli szybki dostęp do lekarza specjalisty. Lekarz w ilości przyjęć dziennych, tygodniowych i miesięcznych ma swój limit, bo nie pracuje 24 godziny na dobę. W poradniach pracuje za mało lekarzy specjalistów.

00:00 / 00:00

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Pozostałe rozwiązania obejmują Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus. Dla pacjentów to zapowiedź skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lekarz, NFZ, lekarze, pacjenci, kolejka, specjaliści, Narodowy Fundusz Zdrowia, lekarz-urolog
Zakrzepica – co ją wywołuje? Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Co wywołuje zakrzepicę i jakie mogą być jej skutki? Na te i inne pytania Agnieszki Lipczyńskiej odpowie dr Wanda Badowska. Zakrzepica inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może...

Zamknij
RadioOlsztynTV