Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Czy względy ekonomiczne mogą przemawiać za zmianami w ośrodku dla niesłyszących? Posłuchaj opinii samorządowców
Gośćmi Porannych Pytań Radia Olsztyn byli wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk i Jarosław Babalski, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Rozmawiali m.in. o likwidacji specjalnego ośrodka dla niesłyszących przy ul. Grzegorzewskiej.
Zlikwidowane mają być: liceum i szkoła policealna, do których nie uczęszcza żaden uczeń. Z kolei w planach jest połączenie dwóch burs, w których mają mieszkać uczniowie dwóch różnych placówek.
– Od lat spada liczba dzieci w Ośrodku Specjalnym dla dzieci niesłyszących w Olsztynie – podkreśliła Ewa Kaliszuk. Jej zdaniem za taki stan rzeczy odpowiada edukacja włączająca, czyli taka, gdy dzieci z wieloma niepełnosprawnościami uczą się w szkołach ogólnodostępnych.
W tym roku jest 58 dzieci, a zatem pojawia się pytanie, jak organizować dalej edukację, oświatę w zakresie szkolnictwa specjalnego, aby utrzymać ten ośrodek, żeby on – przepraszam za wyrażenie – za kilka lat sam się nie zamknął, bo do tego zmierzamy w tej chwili.
Argumenty ekonomiczne nie przemawiają do Jarosława Babalskiego, radnego klubu PiS i wiceprzewodniczącego Rady Miasta:
Głosowałem przeciwko likwidacji ośrodka i z głębokim przekonaniem podtrzymuję swoje stanowisko. Chciałbym, aby słuchający nas przyjęli do wiadomości, że w każdej rodzinie może zdarzyć się niedosłuch na różnym etapie rozwoju dziecka, że edukacja dzieci z wadą słuchu nie może być dzielona na edukację włączającą, powszechną i w ośrodku z niepełnosprawnością intelektualną.
Uchwałę w sprawie przekształcenia Ośrodka podjęła rządząca miastem koalicja. Tymczasem Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty uznało, że ośrodek powinien działać tak jak do tej pory. Władze miasta odwołały się od tej decyzji do ministerstwa edukacji i nauki.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Ewą Kaliszuk i Jarosławem Babalskim
Redakcja: K. Ośko