Czy warto montować magazyn energii posiadając fotowoltaikę?
Nawet najlepiej dobrana instalacja fotowoltaiczna do zapotrzebowania energetycznego może generować nadwyżki energii elektrycznej, których jej użytkownicy nie są w stanie zużyć w danym momencie.
Powstaje więc pytanie, co zrobić z tym prądem. Rozwiązań jest co najmniej kilka, a jednym z nich jest lokalne magazynowanie energii elektrycznej w przystosowanych do tego magazynach, składających się z akumulatorów, wymaga ono jednak poniesienia pewnych nakładów finansowych.
Czym jest i jak działa magazyn energii produkowanej przez fotowoltaikę?
Magazyny energii to urządzenia składające się z modułów w postaci akumulatorów o określonej pojemności. Przeznaczone są one, jak sama ich nazwa wskazuje, do magazynowania energii, w celu odłożenia w czasie jej zużycia. Ustawa o OZE definiuje je więc jako: Wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie.
W związku z tym po połączeniu ich z instalacją fotowoltaiczną produkowany przez nią prąd, który nie jest zużywany na bieżąco, trafia zamiast do sieci energetycznej do magazynu energii, skąd następnie jest uwalniany na przykład nocą, kiedy fotowoltaika nie pracuje. Jego pojemność, a więc to ile energii jest on w stanie skumulować, zależy natomiast od liczby i pojemności zastosowanych w nim akumulatorów.
Jakie są zalety zastosowania magazynu energii?
Podstawową zaletą, jaką cechują się magazyny energii, jest to, że po ich odpowiednim dobraniu do mocy instalacji fotowoltaicznej pozwalają one niemal w pełni zrezygnować z pobierania prądu z sieci energetycznej. Dzięki temu korzystające z nich gospodarstwa domowe oraz firmy stają się w pełni niezależne od krajowych dostawców energii elektrycznej, a co za tym idzie wprowadzanych przez nich stale podwyżek cen.
Sama kwestia oszczędności na rachunkach za prąd to jednak nie wszystko. Dodatkowo magazyny energii połączone z instalacjami fotowoltaicznymi to także idealne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć negatywnych skutków systemu net-billingu, który według zapowiedzi ma zastąpić od 1 kwietnia 2022 roku działający dotychczas system prosumenckich rozliczeń energii wprowadzonej do sieci, który swoją drogą także generował straty dla użytkowników fotowoltaiki w postaci nawet do 30% mniejszej ilości odbieranego w późniejszym czasie prądu. Oprócz tego magazyny energii są także doskonałym rozwiązaniem, które chroni przed przerwami w dostawach prądu na przykład w czasie awarii sieci energetycznej czy uszkodzenia jej infrastruktury w wyniku czynników atmosferycznych.
Ile kosztuje montaż magazynu energii?
Jak w niemal każdym przypadku, także, jeśli chodzi o magazyny energii, dla osób zainteresowanych ich montażem najważniejsze są jednak koszty związane z ich zakupem. Trzeba więc przyznać szczerze, że obecnie magazyny energii wciąż nie należą do tanich rozwiązań, choć ich ceny sukcesywnie z miesiąca na miesiąc stają się coraz niższe. Za tego typu urządzenie pozwalające na przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną i jej wykorzystywanie w późniejszym czasie o pojemności 5 kWh trzeba więc zapłacić średnio około 14 000 złotych netto. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt montażu oraz dodatkowego osprzętu. Im większa pojemność magazynu energii tym jego cena w przeliczeniu na 1 kWh jest jednak niższa. Przykładowo dla modeli o pojemności 10 kWh wynosi ona średnio 2 400 zł/kWh, a dla modeli — 15 kWh średnio 2100 zł/kWh.
Na szczęście istnieje jednak nadzieja, że zapowiadana na ten rok czwarta już edycja programu Mój Prąd pozwoli na obniżenie kosztów zakupu i montażu magazynów energii za pomocą oferowanych w ramach niego dofinansowań. Na razie nie ma jednak co do tego 100% pewności, a data rozpoczęcia naboru wniosków do programu Mój Prąd 4.0 wciąż pozostaje jeszcze nieznana, choć była ona planowana na I kwartał bieżącego roku.
Artykuł sponsorowany