Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Czy treść porozumienia w sprawie portu w Elblągu powinna być jawna? Radni są podzieleni
Część elbląskich radnych domaga się oficjalnego upublicznienia treści listu intencyjnego w sprawie dofinansowania portu w Elblągu. Chodzi o porozumienie, którego efektem ma być objęcie przez Skarb Państwa większości udziałów w spółce prowadzącej port.
Treść dokumentu objęta była klauzulą poufności, dlatego radni koalicji zwołali nadzwyczajną sesję. Tuż przed jej rozpoczęciem projekt porozumienia opublikował jednak w mediach społecznościowych wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Mimo to sesja odbyła się. Przeprowadzono głosowanie nad uchwałą, w którym 17 radnych koalicji i radnych niezrzeszonych opowiedziało się o oficjalnym odtajnieniem treści listu. Opozycyjny Klub Radnych PiS nie wziął udziału w głosowaniu.
Szef Klubu radnych PiS Marek Pruszak uważa, że porozumienie jest dopiero w fazie projektu, a ponadto ministerstwu chodziło raczej o dżentelmeńską umowę. Prezydent Elbląga powinien natomiast od razu sam zaproponować, żeby nie było klauzuli poufności.
Robert Turlej z Klubu Koalicji Obywatelskiej jest zwolennikiem formalnego rozwiązania sprawy. W jego ocenie, jeżeli w liście jest zawarta klauzula i wskazanie, że przez dwa lata od jego podpisania list będzie poufny, to jego treści nie należy przekazywać opinii publicznej.
Intencją osób, które złożyły wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji, było skonsultowanie treści porozumienia z radnymi oraz zajęcie przez nią stanowiska w sprawie przyszłości portu.
Popiera to prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Jego zdaniem, takie działanie jest odpowiedzialne. Ponadto nie wyobraża sobie wykluczenia elblążan z dyskusji. W jego ocenie prowadzona powinna być bowiem transparentnie, przy wiedzy wszystkich mieszkańców, a nie poufnie.
Z kolei wiceminister Andrzej Śliwka na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych napisał: „nie trzeba zwoływać nadzwyczajnej sesji na koszt Elblążan, aby wnioskować o zmiany w projekcie listu intencyjnego, wystarczy siąść do stołu i rozmawiać”.
W projekcie listu intencyjnego jest zapis, że zamiarem Ministerstwa Infrastruktury, Miasta Elbląg oraz Spółki jest podjęcie działań mających na celu przygotowanie i realizację projektu – w szczególności poprzez objęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Wartość objętych przez Skarb Państwa udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nie może przekroczyć kwoty 100 mln zł.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko