Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy słońce może być bardziej rakotwórcze niż dym tytoniowy?

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Promieniowanie ultrafioletowe jest tak samo groźne albo nawet groźniejsze niż dym tytoniowy, jeśli chodzi o wywoływanie nowotworów – ostrzega prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.

W ostatnich latach odkryto, że czerniaki, które są najbardziej groźnym nowotworem skóry, mają najwięcej zaburzeń genetycznych wśród wszystkich nowotworów w ogóle. Dopiero na drugim miejscu jest rak płuca.

Onkolodzy nie są przeciwni słońcu, sprzeciwiają się jedynie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Słońce jest zdrowe, pod warunkiem, że nie powoduje zaczerwienienia skóry. Wystarczy przebywać na słońcu 10 minut, żeby wytworzyć w organizmie odpowiednią ilość witaminy D. Na plaży lepiej zatem chronić swoją skórę nakładając na nią kremy z filtrem, co należy powtarzać po każdorazowym wejściu do wody, a później warto założyć jeszcze kapelusz i T-shirt

– doradza prof. Rutkowski.

W lecie mamy dostateczną ilość słońca niezbędną do zachowania zdrowia, ponieważ częściej przebywamy na zewnątrz, uprawiamy sport i wychodzimy na spacery. Dlatego kiedy świeci słońce np. podczas biegania, gry w tenisa czy siatkówkę warto założyć czapkę i podkoszulek.

Latem wskazane jest jak najkrótsze przebywanie na słońcu między godziną 10.00 i 16.00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze.

Aby ustrzec się raka warto zwracać uwagę  na wygląd skóry: czy nie pojawiło się na niej coś nowego, niepokojącego, a jeśli już była zmiana, to czy  nie powiększyła się lub zmieniła barwę. Taki regularny przegląd, na przykład raz w miesiącu, może nam uratować życie, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór skóry – nawet czerniak – jest niemal w pełni wyleczalny.

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papierosy, nowotwór, rak, czerniak, dym
Pogranicznicy trafili do nielegalnej hurtowni papierosów

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zauważyli w Reszlu na jednej z posesji osoby, które pakowały do samochodu dostawczego kartony z papierosami marki Marlboro. Intuicja ich...

Zamknij
RadioOlsztynTV